Ivan Hoffman: Podstatou všech ekonomických krizí je legalizace lakomství a glorifikace lakomců

9. září 2019

V závěru minulého týdne americké akcie posilovaly díky vyhlídce na pokles napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Podle Ivana Hoffmana je ovšem na optimismus ohledně dalšího ekonomického vývoje ve světě brzy.

Probíhající obchodní válka je podle Ivana Hoffmana předzvěstí další globální krize, která se bude podobat té z roku 2008. „U krizí není otázkou, jestli k nim dojde, ale pouze kdy,“ myslí si. „Gradující napětí ukazuje, že Čína je pro USA nejen obtížný partner, ale taky neobyčejně obtížný protivník.“

Číňané na sankce podle něj reagují promyšleně a tak, aby to Ameriku bolelo: „Donald Trump není zvyklý, aby ho někdo ponížil nebo napadl. Je v něm soutěživost byznysmena, který bude obchodní válku dál eskalovat.“

Po válce je každý generál

Od krachu americké investiční banky Lehman Brothers uplyne deset let. Poučili jsme se z historie, nebo je na obzoru další ekonomická krize?

„Na jedné straně vidíme profesionální ekonomy, kteří jsou schopní z nějakého indexu spokojenosti německých podnikatelů vyvodit, co se stane. A tyto indexy ukazují, že krize je doslova za rohem. Na druhou stranu je to poněkud nevědecký údaj. Kdyby si všichni němečtí podnikatelé nasadili růžové brýle, tak by krize nebyla?“

„Po válce je každý generál a ve chvíli, kdy ke krizi dojde, slyšíme, že jsme si žili nad poměry, že vláda rozhazovala, místo aby myslela na hladové roky.“ Podle komentátora bychom si ale spíš než toho, kdo na krizi doplatí, měli všímat toho, kdo z ní má užitek.

Za krizí je vždy chiméra amerického snu

02770893.jpeg

„Úplně nejjednodušší podstatou všech ekonomických krizí, ke kterým cyklicky dochází, je legalizace lakomství a glorifikace lakomců. Podle mne je to takhle jednoduché. Víme všechno o tom, jak se nafukují bubliny, jak praskají a jak to chodí na Wall Street. Ale zvláštní je, že proti tomu nic neděláme.“

„Než abychom toužili po spravedlivém světě, kde se všem měří stejně, všichni mají stejné šance a existuje spravedlivá soutěž, tak systém drží spíš pohromadě tím, čemu se říká americký sen. Každý si říká: Všechno to jde do háje, ale možná zrovna já budu ten, který na tom neprodělá a neskončí v bídě, ale budu tomu všemu přihlížet ze své zcela nové jachty.“

Další témata rozhovoru: Andrej Babiš a omluva za výroky o demonstrantech; kauza Čapí hnízdo; Babišova cesta do Turecka; přirozený přírůstek populace; spory o sochu maršála Koněva; 50 let od vydání alba Beatles Abbey Road.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.