Iva Hüttnerová: Povidla rozmíchejte s vodou z okurek nakládaček...

27. prosinec 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Iva Hüttnerová, malířka a herečka

Její obrázky jsou jízdenkou do idylického kraje a zároveň ujištěním o tom, že svět je ve své podstatě dobrý. Jak Iva Hüttnerová upozorňuje, ve svých obrázcích se snaží ukázat klid, který kolem nás ve skutečnosti chybí. „Někdo háčkuje, já maluju,“ usmívá se herečka a malířka v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Vánoční svátky jsou za námi a Silvestr se blíží. Na období, které pro mnohé neopatrné „slaviče“ znamená ranní kocoviny, úporné bolesti hlavy z přemíry vypitého alkoholu nebo bolavý žaludek jako důsledek vánočního přejídání, je Iva Hüttnerová výborně připravena. Co jiného také čekat od někoho, o kom je známo, že vášnivě sbírá rady našich babiček týkající se nejen domácnosti, ale i našeho zdraví?

A některé ze shromážděných rad opravdu stojí za to. Posuďte sami. „Na napravení žaludku z přemíry jídla doporučuje se čaj z máty, puškvorce či zeměžluče,“ předčítá Iva Hüttnerová z časopisu Šťastný domov z roku 1906. „Dáte-li si před jídlem deci šaratice nebo rybízové šťávy, můžete se cpát do sytosti. žaludek uzdraví i bramborová kaše bez mléka. Prospívá i hojné užívání vody cukrové.“

Nic zvláštního, říkáte si? Některé rady, kupříkladu proti kocovině, je dnes přitom možné aplikovat výhradně na vlastní nebezpečí. „Povidla rozmíchejte s vodou z okurek nakládaček, přidejte kysané zelí, hojně osolte a opepřete,“ usmívá se Iva Hüttnerová nad další z rad našich babiček. „A pokud to nezabere, zkuste panáka octa silně osoleného a opepřeného,“ přidává další z dnes těžko představitelných rad.

Iva Hüttnerová a Lucie Výborná nad novým kalendářem Ivy Hüttnerové pro rok 2013

O babičkovských doporučeních si Lucie Výborná s Ivou Hüttnerovou nepovídala jen tak. Zajímalo ji totiž také to, zda je i po dvou vydaných knihách babičkovských rad možné najít něco nového. Co vlastně herečku a malířku na radách našich předků tolik přitahuje? I to v rozhovoru zaznělo.

Padla však i řada dalších otázek. Malovala někdy Iva Hüttnerová sama sebe? Co ji při malování nejvíc inspiruje? A jaký má vztah ke své televizní roli Jolany Lepařové?

Záznam celého rozhovoru s Ivou Hüttnerovou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: als
Spustit audio