Italové jsou frustrovaní, na některých místech až 50 % mladých nemá práci, říká italský novinář

Italský novinář Andreas Pieralli
Italský novinář Andreas Pieralli

Narodil se v Itálii, v Česku už ale italský novinář Andreas Pieralli žije 13 let. Jak sám říká v rozhovoru s Janem Pokorným, drží ho tu prý především zdejší dobře fungující společnost. „Oproti Itálii nabízí mnohem víc možností uplatnit se a spokojeně žít,“ vysvětluje.

Itálie má za sebou volební víkend. A radovat se mohou především protiimigrační a euroskeptické strany. Vládu nyní chce vytvořit jak Liga severu, která patří do pravicové koalice, tak i Hnutí pěti hvězd. To se po hlasování stalo nejsilnějším samostatným uskupením v zemi. Žádný z bloků ale nezískal parlamentní většinu.

„Představitel Hnutí pěti hvězd mluví o počátku takzvané třetí republiky. Je možné, že jde o nadsázku a věci se později vrátí do normálu, ale signál to je – že se věci mění a voliči si přejí razantní změnu,“ uvažuje Andreas Pieralli.

Z italských voleb celosvětová média zaujalo i další vystoupení aktivistické skupiny Femen:

Itálie migraci zvládá, říká novinář

Na výsledku italských voleb se prý podepsala hlavně dvě témata: ekonomická situace Itálie a také migrační krize. „Migrační krize podle mě fungovala jako ventil frustrace, která má spíš ekonomické kořeny. Migrační krize jako taková je sice téma, ale situace není nezvladatelná,“ uvažuje novinář.

Čtěte také

Do Itálie tak dnes v rámci migrace sice přicházejí tisíce lidí, Itálie ale prý na kolenou rozhodně není. „Je to šedesátimilionová země, rozhodně má sílu to řešit,“ věří Andreas Pieralli.

Ekonomická frustrace

Zatímco migrační krize je tedy podle italského novináře spíš zástupným problémem, ekonomické problémy jsou bohužel reálnější, než by bylo Italům milé. „Čísla mluví jasně. Máme vysokou nezaměstnanost, a to obzvlášť u mladých lidí – v určitých částech Itálie je to až 50 procent lidí!“

„Italové jsou frustrovaní, mladí lidé si nemohou vybudovat vlastní život. Zůstávají závislí na rodině, nebo odcházejí z Itálie,“ dodává novinář.