Indonéská sopka Rinjani způsobila kdysi londýnský hladomor. A ještě neřekla poslední slovo

25. listopad 2018

Když se mluví o Indonésii a sopkách, většina lidí si představí známé vulkány jako Krakatau a Merapi. Region ale skrývá i další neméně nebezpečné sopky.

„Jedna z nich, která se jmenuje Rinjani, se nachází na ostrově Lombok na východ od známého ostrova Bali,“ uvedl ve Studiu Leonardo přední český seismolog Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Ve srovnání s obávanou sopkou Agung na Bali právě vulkán Rinjani v roce 1258 způsobil výbuch, který Země nezažila 10 tisíc let. „Ten ovlivnil klima celé planety velice negativně. Aerosoly se tehdy rozprostřely po zemské atmosféře a například v Londýně způsobily neúrodu a hladomor, který stál životy tisíce lidí.“

Právě masové hroby obětí tohoto hladomoru byly začátkem cesty za objevem a datováním této erupce. „Výzkumné aktivity dovedly archeology, geochemiky a vulkanology za pachatelem, kterým byla sopka Rinjani.“

Archeologové došli k názoru, že příčinou smrti obětí v londýnském masovém hrobě z roku 1258 musela být klimatická změna. Kosti ukázaly, že šlo o oběti hladomoru.
Aleš Špičák

„Byli přizváni geochemici, kteří měli k dispozici vrtná jádra z ledovců na severní a jižní čepičce zeměkoule. Tam byl nalezen ve vrstvě o rok starší než hladomor popel ze silného sopečného výbuchu. Teď šlo jen o tom zjistit, která sopka to byla.“

Do výzkumů se zapojili meteorologové, kteří modelovali cirkulace, které jsou schopny nést popel. „Bylo jasné, že je třeba se omezit na pás kolem rovníku. Další zkoumání ukázala na Indonésii a Lombok.“

Sopečná krajina nedaleko města Bandung

„Geochemická srovnání detailů popelů z ledovců přímo z popela sebraného na Rinjani ukázala, že jsou identické.“

Co dělá sopka Rinjani dnes? Stále nevíme

Přesto zůstává tento vulkán pro vědce velkou neznámou. „Víme o tom, jak byl spad materiálu rozložen, ale nevíme nic o tom, co se pod sopkou děje dnes, kde jsou rezervoáry magmatu a v jakých hloubkách.“

„Také nevíme, zda se magma v tuto chvíli někde přesouvá, o čemž nepochybně svědčí slabá zemětřesení. Rádi bychom na Rinjani umístili síť seismických stanic. Jedna z nich by měla být ve vrcholové partii sopky.“

„Indonéská vulkanologická a geologická služba má zájem o to, abychom se vulkánu Rinjani věnovali. Nedaleko sopky je velké mezinárodní letiště, na Lomboku žijí čtyři miliony lidí a pohybuje se zde mnoho turistů z celého světa. Na vrcholu samotné sopky uslyšíte i češtinu,“ popsal Aleš Špičák.

autoři: David Jakš , oci
Spustit audio

Související