I v Česku se dá pracovat z domova
Nezaměstnanost, problémy se zaměstnáváním zdravotně postižených nebo i rodičů s malými dětmi - to všechno by podle odborníků mohla pomoci vyřešit práce na dálku, z domova, odborně teleworking. Už u nás někdo tímto způsobem pracuje a je na to vůbec česká legislativa připravena?
Pokrok v oblasti teleokomunikací, dostupnost internetu a vyšší počítačová gramotnost, to všechno nám umožní pracovat z domova. Vyhneme se tím dopravním zácpám, brzkému rannímu vstávání, kdy další hodinu strávíme na cestě do práce a zpět. Koneckonců si i pracovní prostředí můžeme doma uzpůsobit našemu gustu. A podle průzkumů, které má k dispozici právník Michal Kroft z kanceláře Dewey Ballantine, by tak více než polovina lidí pracovat chtěla. Kolik lidí u nás pracuje na dálku se ale přesně zjistit nedá.
Tam to bylo minulý rok 17 procent všech zaměstnaných. Prakticky předurčena jsou pro práci z domova svobodná povolání, tam, kde vám stačí minimum prostředků ke splnění úkolů, většinou hlavně počítač. Jde třeba o výrobce hraček, přepisovatele, účetnictví, ale třeba i novinařinu nebo dokonce callcentra. Jsou ale na práci z domova připraveny zákony? Podle Krofta tomu rozhodně nebrání.
O to těžší ale je zaměstnance na dálku kontrolovat, zda skutečně pracuje. Například v práci musíme zapisovat docházku, kdy jsme do práce přišli a kdy odešli. Jak se to bude řešit doma?
Určitě vás napadlo i to, zda když se doma při vyřezávání hračky rýpnete dlátem, bude to pracovní úraz?
Práce na dálku by mohla vyřešit i finanční problémy lidí na rodičovské dovolené. Od státu rodiče dostávají jen velmi málo a možnosti vydělávat jsou velmi omezené. Například takový člověk nemůže pracovat déle než pár hodin týdne. Podle Krofta to ale není jen otázka odpracovaných hodin.
Stejně by se mohlo ulevit i zdravotně postiženým - vozíčkáři nebudou muset řešit cestu Městskou hromadnou dopravou. Musíme ale říci, že práce doma má i své psychologické bariéry. Například se musíte k práci donutit a neodbíhat k pračce nebo si dokonce zapnout televizi.