I na neúspěchu se dá stavět, přesvědčuje nové švédské muzeum a vystavuje nejznámější kiksy

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Název výstavy Misslyckat znamená v překladu Neúspěšní

Pokud vyrazíte na výstavu, čekáte nejspíš, že uvidíte ta nejlepší díla od těch nejúspěšnějších tvůrců. Trochu jiný přístup si zvolila výstava pojmenovaná Misslyckat, což jde přeložit jako Neúspěšní, která se v pátek otevřela veřejnosti ve švédském Helsingborgu. Jejími exponáty jsou totiž produkty, které se z nějakého důvodu nepovedly.

„Byl jsem na dovolené v Záhřebu a zašel jsem si tam do Muzea rozpadlých vztahů. Bylo to skvělé. Komplexní a abstraktní myšlenka vyjádřená obyčejnými věcmi. To bylo ono. Ještě tam jsem se rozhodl, že je na čase otevřít Muzeum neúspěchu,“ vysvětluje mi duchovní autor projektu, psycholog Samuel West, jak všechno začalo.

Kromě Helsingborgu už se výstava podle Samuelova konceptu otevřela také v Kalifornii a další se chystají v Kanadě nebo v Berlíně

„Přijde mi, že jako společnost oslavujeme a uctíváme úspěch. Vzhlížíme ke všem krásným, bohatým a úspěšným a chceme být jako oni. A čím víc to děláme, tím víc považujeme neúspěch za něco špatného. A to je škoda, protože ze selhání se můžeme mnohem víc naučit.“

Od propadáku k bestselleru

Autorkou výstavy je Emma Havingová, hlavní kurátorka Dankeršova kulturního domu.

Úspěchu často předchází neúspěch. O studentský projekt chytrých schránek pošta nestojí

Málokteráschránka je prázdná, vysvětluje Česká pošta, proč odmítla studentský projekt chytrých schránek

Parta studentů z pražského ČVUT zaujala na soutěži Hackathon svým pošťáckým projektem. Každá sběrná schránka by mohla obsahovat on-line čidla a pošťáci by tak předem věděli, které jsou prázdné. Nemuseli by k nim jezdit, ušetřili by čas a zaměstnavateli i náklady za pohonné hmoty. Pilotní projekt je ale zatím v nedohlednu.

„Chceme, aby sem lidi chodili a říkali si: Tedy, tohle jsem si koupil, když mi bylo patnáct…“ vypráví. „Chceme, aby sem lidi přišli, usmívali se, něco se dozvěděli a říkali si: Tohle znám, tamto znám.“

Exponáty jsou rozdělené do několika kategorií – na úplné propadáky, na věci, které předběhly svou dobu, nebo na ty, které se po počátečním neúspěchu skutečně uchytily.

Mezi ty poslední patří třeba olej Olestra. Měl představovat revoluci v potravinářství – měl sloužit jako náhrada tuků, která nepřidává kalorie. „Kdo by nechtěl jíst, kolik brambůrku jen chce, a nestarat se o kalorie. Jenže pak zjistili, že to způsobuje anální inkontinenci,“ vzpomíná Samuel West.

Mezi exponáty je i automobil Delorean známý z filmu Návrat do budoucnosti

Příběh Olestry ale nakonec má šťastný konec. Chemikálie se dnes používá pod jiným názvem jako průmyslové mazivo.

Úspěch Muzea neúspěchu

Mezi exponáty najdete taky několik dopravních prostředků. Mezi nimi je možná trochu překvapivě i automobil Delorean známý z filmu Návrat do budoucnosti.

Švédové milují lékořici. Dávají si ji do kávy místo cukru, ale taky na salám

Lékořice (ilustr. foto)

Lékořice, švédsky lakrits, je oblíbená ve všech skandinávských zemích, a to v různých podobách. Bonbony nebo lékořicový prášek můžete najít ve sladkých i slaných verzích, samostatně nebo přimíchané do zmrzliny, ale třeba i jako krustu na luxusním salámu. Jejich zvláštní chuť poznal i redaktor Radiožurnálu Jakub Lucký.

Helsingborgská výstava je ozvláštněná i o švédské speciality. Kromě nepovedeného nafukovacího nábytku, který se nábytkářská firma IKEA dvakrát neúspěšně snažila dostat na trh, jsou to i velmi oblíbené místní sladkosti Bilar, v překladu auta.

„Firma chtěla vyrábět klasické americké marshmallows, ale nedařilo se jí to. Při experimentování v továrně byly bonbony moc tuhé, museli je ze strojů odřezávat a ony jim přitom padaly na zem,“ vypráví autor projektu.

Také v portfoliu výrobků řetězce IKEA se najde pár nepovedených produktů

A pak si jeden z pracovníků všiml, že ty zbytky vypadají jako auta. A tak to začali prodávat a staly se z toho jedny z nejoblíbenějších bonbonů ve Švédsku – vše díky chybě, nádhera!“ rozplývá se.

Kromě Švédska už se výstava podle Samuelova konceptu otevřela také v Kalifornii a další se chystají v Kanadě nebo v Berlíně. Zdá se, že Muzeum neúspěchu má trochu paradoxně úspěch.

Jedním z vystavených exponátů je i zvláštní maska na obličej, která měla omlazovat tvář.

autoři: Jakub Lucký , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související