Hygienici přitvrdí. Podniky i zákazníky čeká kontrola opatření, za nedodržení hrozí pokuta až tři miliony

4. listopad 2021

Hygienici v celém Česku zkontrolují, jestli lidé dodržují protikoronavirová opatření. Vláda je kvůli sílící pandemii od pondělí zpřísnila. „Plánované kontroly se nebudou týkat jen restaurací, ale i dalších služeb. Chceme ověřit respektování opatření ze strany zákazníků i provozovatelů. Sankce mohou dosáhnout až tří milionů korun, případy se budou posuzovat s ohledem na okolnosti přestupku,“ upřesňuje ředitel plzeňské krajské hygieny Michal Bartoš.

Rozsáhlejší kontroly mají podle ministerstva zdravotnictví proběhnout ve čtvrtek a v sobotu. Do každého okresu vyrazí jedna až dvě kontrolní skupiny složené z hygieniků a policistů.

„Na hromadných akcích, v kinech, divadlech a tam, kde máme informace, že k dodržování nedochází. Nejvíc kontrol proběhne v restauracích,“ přibližuje hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Co znamená OTN? Tři možnosti prokazování bezinfekčnosti. Očkování proti koronaviru, negativní výsledek testu nebo doklad o prodělané nemoci covid-19 v posledním půlroce.

Sankce za porušení pravidel se odvíjí od porušeného pravidla. Hygienici můžou na místě dávat pokutu ve výši 10 tisíc korun. Podle Svrčinové pokutují hlavně provozovatele. Jednotlivým hostům dává pokuty spíše policie.

Padělání certifikátu se považuje za trestný čin a hrozí za něj až trest vězení.

Spustit audio

Související