Humor, to je stanovisko, postoj, říká herečka Vlasta Chramostová
Herečka Vlasta Chramostová o sobě často a ráda říká, že prožila tři životy – mladý herecký život, disidentskou éru a od listopadu 1989 léta návratu. „ V Národním divadle jsem prožila neuvěřitelně šťastné chvíle,“ říká v rozhovoru s moderátorem Vladimírem Krocem.
Po Novém roce by měla vyjít její druhá knížka vzpomínek Návraty, která vypráví právě o prožitých 19 sezónách v Národním divadle. Po vydání první knihy v roce 1999 za ní lidé a přátele chodili a říkali, aby psala dál. „Každou větu přepisuji 15krát, ale psala jsem, a dáli pánbůh, tak by to mělo vyjít,“ ubezpečuje.
Divadlem žila od 15 let, a když byla nepohodlná a znelíbila se moci, tak hrála doma v bytě. Bytové divadlo ale tehdy nebylo novinkou – ještě za druhé světové války, po uzavření škol, vzpomíná, jak s kamarády ze školy v bytech českých vlastenců hráli přestavení.
„Protože jsme nebyli známí, tak po nás nikdo nešel. Říkala jsem tam téhož Seiferta, kterého jsem říkala o mnoho let později, protože Seifert je s námi vždycky, když je průser a povzbuzuje nás,“ podotýká.
Oporou v životě ji vždy byl její manžel Stanislav Milota, se kterým se společně, jak sama říká, prosmáli životem. „Humor, to je stanovisko, postoj,“ upozorňuje.
Společně zažili ale také nehumorné a dramatické chvíle, například během okupace 21. srpna 1968, když Stanislav Milota točil z Národního muzea.
Audio záznam všech rozhovorů si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.