Hudba je ten nejlepší lék na duši, říká Jan Petránek. Poslechněte si hudbu, kterou má rád

23. březen 2017

Kvůli svému zdraví v poslední době do rozhlasu často nedochází. Vypravili jsme se proto s mikrofonem za ním. Co poslouchá, když je sám doma s hudbou?

„Žijeme v tak komplikovaném světě, že mít svou hudbu je ta nejlepší pilulka. Nemusí se vztahovat ani na cukrovku ani na bronchitidu, vztahuje se na duši. A to potřebuji snad nejvíc,“ říká novinář a komentátor Jan Petránek.

„Hospodyňky si k vaření často pustí rádio – popěvky, které jdou ke koprovce nebo guláši. Ale já hudbu potřebuji především když přemýšlím. O tom, co jsem v životě udělal nebo neudělal dobře, jak se tvářit k těm, které mám nejradši, to jest k pravnukům, a tak dále.“

Hudbu poslouchá i při čtení. Třeba článků na velká témata jako filozofie, lingvistika nebo demokracie: „A když si k tomu v podkresu pustím Bacha nebo milované české autory, především Antonína Dvořáka, tak se mi často stane, že vypnu oči a jenom poslouchám.“ Poslechněte si hudbu, kterou vám vybral.

autoři: Jan Petránek , Tomáš Černý , ert
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.