Hry v Riu zakončila karnevalová párty. Olympijskou štafetu převzal japonský premiér Šinzó Abe

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Slavnostní zakončení olympijských her v Brazilském Rio de Janeiru

Letní olympijské hry jsou definitivně minulostí. První hry na jihoamerickém kontinentu měly své mouchy – problémy v olympijské vesnici, zelenou vodu v soutěžním bazénu a prázdné tribuny. Vše se ale nakonec povedlo a všechno završila karnevalová párty.

Brazilci se nemohli na závěrečný ceremoniál lépe naladit. Poslední víkend přišly dvě zlaté medaile z nejoblíbenějších sportů – vedle volejbalu v první řadě ta fotbalová, první brazilská v historii. Stadion Maracaná obarvily pestré barvy a roztančily veselé rytmy – nejen samba, ale také frevo a tanečníci s deštníčky a baiao, jedna z nejznámějších písní.

Olympijské hry ale musejí dál. „Ze svého srdce mnohokrát děkuji. A hodně štěstí, Tokio 2020,“ řekl šéf brazilského olympijského výboru Arthur Nuzman. A pro „štafetu“ si přijel přímo premiér.

Zatímco na zahájení her v Londýně seskočila královna Alžběta II. padákem, do Ria přisvištěl Šinzó Abe trubkou jako panáček ze známé elektronické hry. Samozřejmě virtuálně, ale objevil se uprostřed stadionu Maracaná i ve skutečnosti.

Brazilci tentokrát na nikoho nehučeli, nepřišel koneckonců ani prezident Temer, ale pokaždé, když byla zmínka o Brazílii, tleskali – a když šéf MOV Thomas Bach olympijské hry končil, bylo to oddechnutí, ale smutné. Oheň pokropil déšť, který jako by plakal nad koncem her i přes den v celém městě

V Brazílii ale párty nikdy nekončí, což dokázaly karnevalové kostýmy i alegorické vozy, a roztančily sportovce i obecenstvo.