Hrozí vám aquaholismus? V horku pijte, ale rozumně a hlavně ne jen vodu, radí nefrolog

30. květen 2017

Pití vody není třeba přehánět, mohli by se z vás stát aquaholici, tedy lidé, kteří to přehánějí s pitím vody. Co pít a jíst v tropických dny, jaké nás trápí tento týden, poradí nefrolog Vladimír Teplan.

K obědu pečená kachna, zelí a osm knedlíků. Předtím hovězí vývar. A večer grilování, když je venku tak hezky. Takový jídelníček se do horkého počasí, kdy mají teploty vystoupat až k 33 stupňům Celsia, asi úplně nehodí.

Lehčí jídelníček, co nejméně příloh

„Určitě je nutné jíst, ne šilhat hlady. I v horku jíst musíme, ale něco lehčího," říká specialista na ledviny, nefrolog Vladimír Teplan, ale zároveň nedoporučuje přechod na vegetariánskou stravu. A tak není potřeba se večer vyhýbat ani grilování.

Zvýšená konzumace masa a s ním také koření, vytváří prostor pro větší příjem soli. I proto je třeba omezit přílohy, brambory, pečivo. „Samotné maso, pokud je libové nebo kuřecí, není takovým problémem s výjimkou soli. Když se ale večer trochu přejíme masa, druhý den bychom ho měli omezit,“ radí nefrolog Teplan.

Grilování (kotlety na grilu)

Je potřeba pít!


Naši předci pili vodu se solí, cukrem a octem, kterou dnes používáme jako zálivku na okurkový salát. Takový nápoj osvěží víc než jen čistá voda.

Minimálně dva, spíš dva a půl litru. Rozhodně ale nepočítejte do tohoto množství kávu. Ta odvodňuje. A těch dva a půl litrů tekutin rozhodně nepokryjeme tím, že si dáme pět piv. Musíme pít vodu, čaje a to co nejméně slazené a ne ovocné.

„Protože se v horku potíme a tím přicházíme o minerály, měli bychom pít i minerálky," dodává Teplan.

Spustit audio