Hrady a zámky online. Kam se můžete vydat i v čase koronavirových omezení?
Tajemný zámek, kam nevede ani turistická značka. Valeč je barokní perla Doupovských hor
14hektarová zámecká zahrada, téměř tři desítky soch od Matyáše Brauna a překvapivě třeba skleník v nadmořské výšce 550 metrů. To všechno je součástí barokní perly Doupovských hor, zámku Valeč. Ročně tam nepřijde ani 10 tisíc platících návštěvníků, a to zámek stojí jen pár kilometrů od dálnice mezi Prahou a Karlovými Vary. Navnadit vás ale může skvělá online prohlídka a také to, že zámecký park je přístupný i v době pandemie.
Tahákem je scénicky nasvícené lapidárium se sochami Matyáše Brauna, a tak online prohlídka nemůže začít ničím jiným. Po pár sekundách se ale kamera vrací na světlo a zabírá z mnoha úhlů zámek a rozsáhlé zahrady, ve kterých stojí kastelán Tomáš Petr.
„Vítám vás na zámku, jsem kastelán, který tu pracuje už dvanáct let. S epidemií se pro nás nic nezměnilo, protože máme systém volných prohlídek. Změna je především v tom, že ubyly veškeré kulturní akce, svatby a ani neubytováváme,“ vypočítává.
Lidé Valeč zase objevují
Kastelán Tomáš Petr pochází z Plzně a původně přišel jen na pár let. Teď tu bydlí s rodinou a v online prohlídce zajímavě popisuje všední život na zámku. Místo je to stále zapomenuté, což je podle něj dané historicky.
„Objekt v roce 1976 kompletně vyhořel, pak to dlouho pustlo a teprve v 90. letech minulého století začala postupná oprava. Teprve od té doby lidé Valeč objevují. My jsme tu zapomenutí, k nám ani nevede turistická značka.“
Kastelán to říká s trochou nadsázky, protože díky obnově se sem stěhují lidé z Prahy a Plzně a rozjíždějí tady kulturu. „Mentálně izolovaní nejsme, tady je víc kultury než v okresním městě. Běžně tu máme za rok šedesát akcí včetně festivalů. Ten nejznámější je asi Povaleč.“
Sochy Matyáše Brauna
Valeč rozhodně nepatří mezi načinčané zámky francouzského střihu, které jsou tak dokonalé, až to není hezké. Tomáš Petr to ale bere jako výhodu. „Je to tu romantické, proto tu míváme svatby a často si zámek jako lokace vybírají filmaři.“
Málo zajímavá je pro změnu budova bývalé kovárny. Ovšem jen zvenku. Vnitřek ukrývá to nejlepší z Valče. Vrátilo se sem 38 soch Matyáše Brauna, které ležely 40 let v kladrubském klášteře. Je do nich zamilovaná asistentka kastelána Alena Zemanová.
„Pro mě to byl státní svátek, když se sochy vrátily zpátky. Skvělá je i interaktivní expozice, kterou udělali studenti fakulty Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity. Je to nádherně nasvícené, doporučuji každému, kdo tam ještě nebyl.“
Sochy jsou uložené v lapidáriu, je to jediný prostor, který není v této době přístupný. Barokní sochy v zajímavém scénickém ale kastelán zvěčnil v online prohlídce na webu zámku. „Investovali jsme jen do světel, ozvučení a jednoduchých chodníků. Je zvláštní, jak jednoduchá příprava byla. Přitom to tak skvěle vypadá.“
Malý Kuks
Valeč leží na okraji Doupovských hor a po revoluci to byla obec zdevastovaná, opuštěná a zámek chátral. V uplynulých letech se kastelánovi podařilo získat zhruba sto milionů korun a na zámku je to vidět. Jenom na rekonstrukci velmi neobvyklého skleníku v těchto klimatických podmínkách je vyhlášeno výběrové řízení za 34 milionů korun.
„Je to takový malý Kuks, ale kompaktnější a lépe zachovalý. Kuksem se inspiroval rod Štampachů ze Štampachu, to byli majitelé zámku v dobách jeho největší slávy,“ dodává kastelán Tomáš Petr. Zámecký areál je přístupný zdarma, celoročně, od úsvitu do soumraku.
Související
-
Spouštíme podcasty, ale cestou online prohlídek jít nechceme, říká šéfka památkového ústavu
Kdy se otevřou státem spravované památky veřejnosti? A jak bude vypadat letošní sezona na hradech a zámcích?
-
Hrady a zámky zatím zůstávají zavřené. Jak se jejich majitelé připravují na novou sezonu?
„Můžeme ze dne na den zavřít i otevřít, ale příprava na sezónu musí být dlouhodobá. Plánovat velké kulturní akce je riskantní,“ říká šéfka Asociace majitelů hradů a zámků.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.