Hrady a zámky online. Kam se můžete vydat i v čase koronavirových omezení?

Dačice dokazují, že i online prohlídky zámků a hradů mohou být zábavné

Turistická sezóna opět začíná s mnoha omezeními. Někteří správci hradů a zámků nicméně nelenili a vytvořili online prohlídky, aby upozornili na skvosty české historie. Mezi velmi zajímavé video-prohlídky patří ta ze zámku v jihočeských Dačicích. Vytvořili ji vlastními silami jeho zaměstnanci a jejich diváci se baví.

Pracovna

Dlouhou zámeckou chodbou kráčí tmavovlasý muž, tvář má zakrytou rouškou a kamera ho zabírá velmi zblízka. „Prohlídka trvá padesát minut. O Tereze se dá mluvit půl dne, a oni mi řekli, zkrať to minutu,“ říká s profesionální hereckou dikcí Jan Böhm, který v Dačicích pracuje pátým rokem jako průvodce.

Video pokračuje vtipnými pasážemi, které si tvůrci vymýšleli na place. Komentáře nejsou přehrávané ani trapné, což bývá úskalí mnoha amatérských výtvorů pořízených vlastními silami.

„Průvodce se musí snažit, aby prohlídka nebyla suchá,“ myslí si Jan Böhm, vystudovaný knihovník s lehkým přesahem do religionistiky a filosofie,  který rozhodně nepatří mezi zaprášené zámecké exponáty. „Jestli jsem vtipný, musí posoudit diváci nebo návštěvníci,“ říká už bez roušky a do rozhovoru se přidávají dva papoušci, které průvodci pojmenovali Franz a Erzsébet.

Dvouminutovou online prohlídku vidělo dva tisíce lidí, což kastelánka zámku Dačice Kristýna Dvořáková považuje za úspěch: „Zámek je takzvaně neobjevená památka, je sice krásný, ale turisté ho ještě nenašli. Ročně sem přijde zhruba patnáct tisíc lidí a to, že obě videa vidělo tři tisíce lidí, je pro nás zajímavý dosah.“

Náročná práce

Původně chtěla kastelánka Dvořáková se svými sedmi kolegy vytvořit z video prohlídek delší sérii, kvůli náročnosti z toho ale sešlo a tak jsou k dispozici jen dva díly.

Schodiště

„Byl to hromadný nápad nás všech, ale nějak se nám to vymklo z rukou. My jsme si mysleli, že natočíme za jeden den čtyři díly, ale nakonec jsme jeden díl točili čtyři dny,“ popisuje kastelánka, která v Dačicích pracuje šestým rokem.

„Dačice jako zámek předčí mnohé jiné, ale návštěvnost je nižší. Takhle na začátku sezóny k nám chodilo pár desítek lidí denně. To je výhoda pro návštěvníky, že tu nejsou fronty, je tu klid a mámě na ně čas,“ domnívá se.

Zámek prošel během epidemie rozsáhlou rekonstrukcí nádvoří a má za sebou výměnu podlah ve velkém sále.  K „neobjevenému“ zámku Dačice, který stojí uprostřed města, patří desetihektarová zahrada, která slouží i obyvatelům města. Park je přístupný celoročně, zdarma, a to i v době pandemické.

autoři: Ľubomír Smatana , jkh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.