Hrady a zámky online. Kam se můžete vydat i v čase koronavirových omezení?

Nový krušnohorský projekt zivehory.cz spojuje virtuální realitu s reálnou turistikou

Letošní začátek turistické sezóny je opět poznamenaný pandemií a proto Radiožurnál hledá zajímavé online tipy a projekty, které leze spojit s výlety na čerstvém vzduchu. Horkou novinkou je projekt spolku Antikomplex, který vytvořil pokročilou aplikaci zivehory.cz. Ta umožňuje velmi interaktivně objevovat historii Krušných hor a zároveň se projít krajinou. Celý projekt Živé hory startuje právě tento týden.

Ve staré chalupě na okraji Abertam stojí s tabletem v ruce Petr Mikšíček. Spouští aplikaci a na obrazovce vidí podlahu své kuchyně. Když se načtou data, Mikšíček naposledy klikne a v kuchyni se objeví muž s kytarou – rodák z Božího daru Anton Günter, který už ale dávno zemřel. Teď tu sedí na židli, hraje a zpívá.

Mikšíček ukazuje svému synovi, aby se za zpěváka postavil, vzal ho kolem ramen a scénu fotografuje. „To je krása,“ rozplývá se nad výtvorem, který po mnoha letech dotáhl do konce. „Umí to samozřejmě normální videa, také 360 stupňů, zároveň animace a rozšířenou a virtuální realitu. K tomu máme velmi silný obsah, jak animace, tak hrané scénky,“ říká publicista a propagátor Krušných hor Petr Mikšíček, který za aplikací stojí.

Na české poměry ojedinělý projekt

„Aplikace využívá technologii ARKit, je k dispozici pro tablety a modernější tipy chytrých telefonů. Je to náročné na úložiště. Na všech 39 vizualizací potřebujete asi 20 gigabajtů. Můžete si je ale instalovat postupně a také mazat,“ vysvětluje čtyřicátník Mikšíček základní parametry.

Žáci s učitelem testují projekt Živé hory

Turista s telefonem pak podle mapky najde v terénu ceduli s QR kódem a jeho načtením spustí danou vizualizaci. „Cedule jsou v sedmi obcích. Teď už běží v Abertamech, Ostrově a postupně přidáváme další. Okruhy měří od sedmi do čtyřiceti kilometrů, takže opravdu musíte do terénu,“ popisuje Mikšíček.

„Když si aplikaci stáhnete doma, tak ale základ včetně rozhraní, map a možností uvidíte. My jsme to dělali pro obce a cílem bylo vzdělávat lidi, kteří krajinou Krušnohoří chodí.“ Aplikace Živé hory je na české poměry ojedinělý projekt. Však také stál deset milionů korun a platila ho Evropská unie, krušnohorské obce a státní dotace. Se spolkem Antikomplex na tom spolupracovalo přes sto padesát lidí.

Nejlepší nápady se rodí v horách

„Hrané scénky hrají profesionální herci z divadel v Pod/Krušnohoří. Neměli to jednoduché, hráli ve studiu na zeleném pozadí a dodneška vlastně neviděli, jak to v aplikaci vypadá,“ vysvětluje Mikšíček, který prý nápady dostává v Krušných horách. „Tady napůl žiju, tady je inspirace. Tady všechny projekty vymyslím, rozdělám, domluvím, ale dokončit je musím v Praze. Takhle funguju,“ směje se Mikšíček, který proslul i tím, že s přáteli a kolegy obnovuje zaniklou vesnici Königsmühle pod Klínovcem, kde pořádá landartová setkání.

Projekt začal vznikat před pěti lety, ale dlouho trvalo získat peníze a dotáhnout do současné podoby. To dneska Petr Mikšíček považuje za výhodu. „Jsem vlastně rád, protože v té době neexistovaly technologie, které v aplikaci využíváme. Navíc telefony se za tu dobu výrazně vylepšily. Musím říct, že třeba tu hranou rozšířenou realitu, kterou využíváme, jsem nikde neviděl. V Česku ji máme asi zatím jenom my.“

autoři: Ľubomír Smatana , vla
Spustit audio

Související