Hrad Veveří otevírá o víkendu brány

19. duben 2002

Nevíte, co s volným časem? Dlaskův statek u Turnova v sobotu připomene, jak se stavěly májky, hrad Veveří zase svou dávnou slávu. O nadcházejících volných dnech můžete oslavit Den Země, projít se přímo v unikátním výběhu olomoucké zoologické zahrady anebo se vydat na výlet do Terčina údolí na Českobudějovicku. To je jen část pozvánek, které nabízí magazín víkendových tipů Radiožurnálu.

Unikátní výběh červenolících makaků otevřeli v zoologické zahradě na Svatém kopečku v Olomouci. Jak nám prozradila mluvčí zoo Hana Labská, jedná se o první expozici svého druhu ve střední Evropě.

Soubor lidových staveb Vysočina na Veselém kopci u Chrudimi zítra zahajuje už třicátou seźonu. Otevře ji Medová sobota s ukázkami výroby perníku, včelařství, zpracování včelího medu, vosku a podobně.

Dosud nezveřejněné snímky klasika české fotografie Ladislava Sitenského představuje ve svých prostorách pražský Obecní dům. Vystavená díla Vás zavedou mezi umělcovy spolužáky a profesorský sbor.

Novou expozici historických zbraní mohou obdivovat návštěvníci hradu Loket na Sokolovsku. Expozice umístěná v prostorách této vzácné gotické památky z 12. století představuje například lovecké i vojenské pušky zdobené perletí a stříbrem, pocházející z 18. a 19. století.

Nad brněnskou přehradou se tajemně tyčí hrad Veveří. Dlouhá léta nepřístupná památku otevírá své brány. Co tam návštěvníci o nadcházejícím víkendu najdou, Radiožurnálu řekl kastelán Petr Fedor.

Kromě toho ještě tam ještě oslaví také Den Země. Hrad Veveří u brněnské přehrady pak bude své brány otevírat pravidelně každý víkend od června až do srpna.

Romantickou procházku slibuje Terčino údolí podél řeky Stropnice - nachází se poblíž Nových Hradů na Českobudějovicku. Do této státní přírodní rezervace vás zve Petr Doležel.

I když Den Země připadá až na pondělí 22. dubna, oslavit ho můžete s předstihem - například už zítra od 9ti hodin společně s ochránci přírody a pracovníky hvězdárny v Rokycanech v západních Čechách. Jak dodává náš spolupracovník Jiří Šobr, hvězdárnu najdete na kopci za místní nemocnicí.

Den Země budou slavit zítra například také v zoologické zahradě v Jihlavě. Už ráno, v 10 hodin pokřtí poníka shetlandského a poté bude otevřena Rysí stezka.

Bronzové náramky, keramické nádoby, broušené kamenné nástroje a další archeologické nálezy najdete na zámku ve Vsetíně. Výstava Vzpomínky malých věcí přibližuje nejstarší dějiny regionu. Mezi unikátní exponáty se řadí meč s anténovou rukojetí z pozdní doby bronzové a keramická nádoba s vyrytými lidskými postavami ze starší doby železné.

V neděli a také ještě v pondělí bude v Praze hostovat Divadlo Metropol z německého Mnichova. Na jevišti Divadla Archa uvede hru Vrah na objednávku, která vznikla podle filmu Akiho Kaurismäkiho. Představení bylo loni oceněno jako nejlepší divadelní produkce roku v Mnichově.

S mexickým uměním se můžete seznámit v olomouckém Vlastivědném muzeu. Výstava Nová mexická grafika odkrývá nejen vnitřní pocity výtvarníků, ale i pohled na mexické lidové léčitele, tamní ženy a také aktuální hrozbu dětského násilí.

O tomto víkendu si na Dlaskově statku u Turnova připomeneme, jak se dříve slavily svátky stavění májů. Tento zvyk dříve běžně dodržovaný, nám popsala ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově, Vladimíra Jakouběová.

Víkend s pádlem v ruce může být velmi příjemný. Vody je dost na většině řek, i když některé klesají. Více doplňuje Jaroslav Zvára.

Příjemný víkend vám přeje autor tipů Petr Doležel.

autoři: pet , dka
Spustit audio