Host rozhoduje, ne provozovatel. Neakceptace kreditních karet a digitálních plateb je cesta do minulosti, zní z asociace

14. červenec 2023

Bezkontaktní platba je mezi Čechy stále oblíbenější. Kartou či chytrými hodinkami ale zákazníci nezaplatí všude. Bezhotovostní platbu nepřijímají třeba na některých hudebních festivalech, v kempech, ale i v hospodách a restauracích. „Pro neakceptaci kreditních karet a digitálních plateb neexistuje racionální argument. Dlouhodobě to komentuji jako kouzlo z 90. let. Nám to nabourává image gastronomie,“ zlobí se Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Jedním z argumentů těch, kteří nechtějí ve svém podniku bezhotovostní platbu, je obava, že zákazníci nebudou dávat spropitné. „To je výmluva. Dvě třetiny gastronomického trhu to umí vyřešit, jedna třetina to neumí, ale spíš nechce. Při digitálních platbách spropitné pro zaměstnance vyřešit lze. I poplatky bankám – existuje spousta podpůrných programů. Jsou mechanismy, které jsou velmi levné.

Musíme dělat vše pro hosta, rozmazlit ho, hýčkat. Jsme po těžkých letech.

Když jsem byl v Karlových Varech, některé výmluvy působily opravdu komicky, mně bylo trapně. My musíme dělat vše pro hosta, musíme ho rozmazlit, hýčkat. Jsme po těžkých letech a obchodníci by si měli uvědomit, že host rozhoduje, ne provozovatel,“ zdůrazňuje Luboš Kastner, člen představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

autoři: Petr Král , vma
Spustit audio

Související