Horolezec Adam Ondra: Do cesty vložíte kus sebe. A přetrvá

Umíte si představit, že byste si ke svým 20. narozeninám nadělili úspěšný přelez nejtěžší cesty na světě? Přesně to udělal mladý muž, kterého světová média nazývají „českou senzací sportovního lezení“, a zároveň držitel titulu Horolezec roku 2012. „Než se mi ji podařilo zlézt, trvalo to celkem devět týdnů,“ popisuje Adam Ondra v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Z rozhovorů v češtině je stále ještě trochu nervózní. Mnohem víc jich totiž poskytuje v angličtině. Světová média mají o Adama Ondru zájem a není se čemu divit. Mladík, který prý stráví až 200 dnů ročně na skalách, nedávno dokázal něco neuvěřitelného.

Nejenže pokořil cestu La Dura Dura, která má nejtěžší možné hodnocení 9b+, ale povedlo se mu to jako vůbec prvnímu na světě. Teprve podruhé zdolal cestu o takové obtížnosti.

Premiérovou 9b+ na světě vylezl rodák z Brna v minulém roce na podzim v norském Flaterengu jako vůbec první lezec. Tu nejen dokázal zlézt, ale i sám kompletně připravit a navrtat. Pro horolezce prý jde o splněný sen.

„Nic víc už není. Do cesty totiž vložíte kus sebe. Podíváte se na panenskou skálu, kudy ještě nikdo nelezl, jste zvědaví, co na vás příroda nachystala, a víte, že až cestu připravíte, zůstane tam i po vás – jako něco, co mohou zkoušet i další generace,“ neskrývá Adam Ondra své nadšení.

Španělskou La Dura Dura, kterou si letos nadělil ke 20. narozeninám, zlézal devět týdnů. Jak vlastně takový horolezecký výstup vypadá? Co člověk potřebuje k tomu, aby zdolal stěnu, kterou ostatní označují za nevylezitelnou? A jak se vlastně ke sportovnímu lezení dostal?

Záznam celého rozhovoru s Adamem Ondrou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu.

autor: als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.