Horká témata, která mohou rozhodnout. Co si o nich myslí prezidentští kandidáti?

Jak kandidáti ohodnotili prezidenta Miloše Zemana? Koho by oslovili s nabídkou funkce vedoucího prezidentské kanceláře?

Prezidentští kandidáti se zamýšleli nad tím, jak si vedl prezident Miloš Zeman. Jako jediný to odmítl komentovat Andrej Babiš. Pět kandidátů ocenilo, že Zeman během prvního mandátu diskutoval s občany a vystihl jejich nálady. Zima ocenil podporu státu Izrael. Nesouhlasil však s nejmenováním navržených profesorů. Podle Nerudové Zeman podcenil ruskou hrozbu. Kladný vztah k Rusku a taky k Číně vadí i Středulovi, Pavlovi či Hilšerovi. Kdo by se objevil v hradním týmu kandidátů?

Kdo by mohl být novým hradním kancléřem?

Jméno možného kancléře oznámili Babiš, Hilšer a Pavel. V případě šéfa hnutí ANO je to manažerka Tünde Bartha, která během Babišova premiérství v letech 2018–2021 vedla Úřad vlády ČR. Hilšer by chtěl mít na Hradě po ruce Gabrielu Svárovskou.

Petr Pavel by si pro tuto funkci vybral současnou vedoucí kanceláře Senátu Janu Vohralíkovou a doplnil výhled svého hradního týmu o Tomáše Richtera, který se mu v kampani stará o finance, a o svou manažerku komunikace Markétu Řehákovou.

Zbylá šestice zatím jméno potenciálního šéfa kanceláře nezveřejnila. Bašta, Diviš a Zima v odpovědích uvedli, že už mají konkrétní kandidáty, zatím je ale drží v tajnosti. Středula dopředu nechce pozice slibovat. „Učiním tak až ve chvíli, kdy k tomu budu mít pravomoc,“ vysvětluje.

Danuše Nerudová a Pavel Fischer uvádějí jen obecné předpoklady, jak by si kancléře či kancléřku představovali. Oba mezi kritérii uvedli prioritně morální kredit a povinnou bezpečnostní prověrku.

Vysvědčení pro Miloše Zemana

Která jedna věc se dosluhujícímu prezidentovi povedla nejvíc a jednu, která naopak nejméně, případně jak by ji napravili. Na zadání otázky přistoupilo osm kandidátů, pouze Andrej Babiš odpovědět odmítl.

Pět uchazečů o funkci oceňuje, že Zeman jezdil za občany, setkával se s nimi a zajímal se, co je trápí. V tomto duchu odpověděli Nerudová, Pavel, Hilšer, Středula a Diviš. Jaroslav Bašta jako věc, která se Zemanovi nejvíce povedla, zmiňuje dvojí vítězství v přímé prezidentské volbě. Tomáš Zima vyzdvihuje jeho „konzistentní podporu Izraele“ a Pavel Fischer na prezidentovi oceňuje, že „dokázal jít svou vlastní cestou“.

A v čem Zeman ve funkci podle kandidátů naopak selhal? Pavel, Hilšer, Středula a Nerudová prezidentovi vyčítají nadbíhání Rusku a Číně a bagatelizaci ruské hrozby. Podle Hilšera má podíl na rozdělení společnosti. Středula by také prezidenta kritizoval za to, že přispěl ke zhrubnutí atmosféry.

Zima nesouhlasil, když Zeman odmítl jmenovat některé navržené vysokoškolské profesory. Pavel Fischer mu vyčítá, že se odmítl omluvit za lhaní. Nerudová, Diviš a Bašta zmiňují výběr týmu hradní kanceláře, který podle nich poškodil důvěru v prezidentskou instituci.

Kompletní odpovědi všech prezidentských kandidátů najdete na našem zpravodajském serveru iROZHLAS.cz.

Spustit audio

Související