SERIÁL

2) Hodina před premiérou: Je to jako v těhotenství, říká přední mim Radim Vizváry

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hodina před představením VIP Radima Vizváryho

Co se děje v divadle hodinu před premiérou? A jak tuhle hodinu prožívá herec-mim? Sledovali jsme Radima Vizváryho, držitele Ceny Thálie za rok 2016, hodinu před premiérou jeho autorské inscenace VIP.

„V divadle se vždy říká, že by to ještě chtělo týden. Nikdy jsem tomu nevěřil… a teď si říkám, že by to chtělo ještě 14 dní,“ říká Radim, zatímco si v divadelní šatně zavazuje boty. Zbývá hodina a tréma se projevuje na zdánlivých maličkostech.

„Je to jako v těhotenství: nevíte, jak dítě bude vypadat, až vyjde na svět,“ usmívá se herec. „Premiéra je velký porod.“

Důkladná rozcvička

Ani hodinu před začátkem není jasné, co dnes diváci uvidí. Radim se na poslední chvíli rozhoduje, že změní konec a škrtne poslední výstup. Celovečerní pantomimické představení je srovnatelné s výkonem tanečníka, proto se Radim Vizváry musí ještě, přímo na jevišti, důkladně rozcvičit.

Radim Vizváry: Pantomima je ekvilibristická disciplína, mim musí umění nadřít

Radim Vizváry

První mim v historii, oceněný Thálií, si vytkl za cíl rehabilitovat obor, který má kořeny až v pravěkém rituálu.

Mim při představení mlčí, hlavou se mu ale honí spousta zvuků a slov. „Mim si počítá pohyby a kroky. Tanečník si pamatuje choreografii a mimové zase mimografii,“ vysvětluje.

Líčení a osobní rituál

Poslední minuty před začátkem představení patří líčení. Místo klasické bílé tváře asi bude mít Radim něco jiného: červené rty a tělový make-up. 

Před každým představením prý tráví čas na jevišti. Jde o jeho osobní rituál, a jak upozorňuje reportéra Jana Hergeta, mluvit se mu o něm příliš nechce. „Je to pouze moje. Jde o jakousi modlitbu, kterou nikomu neprozradím,“ říká.

Když uvaděčky začnou vodit diváky do sálu, je už schovaný v zákulisí. A do hlediště se raději nedívá. Stojí zpříma, rysy jeho tváře jsou ostré. Jestli uspěl, pozná až ze závěrečného potlesku.

Spustit audio
autoři: Jan Herget , als