Hledali jste někdy kešku? Česko je geocachingová velmoc, připomíná propagátor této hry

11. červenec 2014

Přemýšlíte, že byste někdy vyzkoušeli geocaching? Václav Kohout tuto činnost v Česku propaguje a moderátorce Zuzaně Burešové odpověděl i na otázky, nad kterými si možná marně lámete hlavu.

Základem geocachingu je hledání keší, které mají podobu schránek. Jak začít hledat? „Zaregistrujte se na oficiálním serveru www.geocaching.com,“ radí Václav Kohout.

Existují však i regionální weby nebo komunitní portály, na kterých se lidé radí a domlouvají se. „Zadáte souřadnice svého bydliště a můžete vyhledávat nejbližší kešky,“ pokračuje Václav Kohout.


Nejstarší keška v Česku je ve Štramberku. Můžete ji hledat už od roku 2001.

„Na internetu najdete nejen souřadnice, ale také povídání, ze kterého se dozvíte, proč keška na daném místě je, a rady, jak ji najít,“ prozrazuje. A co schránka obsahuje? „Zpravidla zápisník nebo listinu, kam se podepíšete, tužku a základní pravidla pro náhodného nálezce,“ přibližuje Václav Kohout.

V keškách však můžou být také různé vyměnitelné předměty nebo putovní mince. „Češi jsou velcí hračičkové,“ uznává Václav Kohout.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku, nebo v našem audioarchivu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.