Hlasujte pro Yusru! Multimediální reportáž o syrské plavkyni soutěží o Novinářskou cenu 2016

21. duben 2017
03704786.jpeg

Na Radiožurnálu jste mohli slyšet čtyřdílný časosběrný dokument Yusra plave o život. Dokumentaristky Magdalena Sodomková a Brit Jensenová zmapovali příběh syrské uprchlice Yusry Mardini, která se dostala až do uprchlického týmu na olympijské hry v Riu. Teď má dokument šanci získat Novinářskou cenu 2016. Hlasovat můžete i vy!

„Seznámili jsme se v Srbsku ve chvíli, kdy se Yusra právě chystala ilegálně překročit schengenskou hranici, a to tak, že se chtěla s kamarády proplížit kukuřicí,“ vzpomíná Magdalena Sodomková na první setkání s Yusrou.

Magda jako novinářka psala vždy články, ale když na srbsko-maďarské hranici potkala Yusru, tak vzala do ruky diktafon. Až později si uvědomila, jaké má autentické zvuky, které se dají dobře využít – viděla budoucnost syrské plavkyně, která nejdříve plavala o život na moři, pak plave profesionálně a chystá se do Ria. „Pochopila jsem, že je to velká story,“ dodává.


Hlasujte pro Yusru! Své hlasy můžete posílat až do 30. dubna.

Z neznámé dívky na útěku, která cestou z Turecka do Řecka táhla s několika dalšími rozbitý člun a tím zřejmě zachránila život mnoha lidí, se stala hvězda, která se dostala až na olympijské hry v Riu. Dokument Yusra plave o život odvysílala i BBC, která také vstoupila do koprodukce.

V pátek 21. dubna začalo hlasování o Novinářskou cenu 2016 v kategorii Česko-slovenská cena veřejnosti. Mezi deseti nominovanými příspěvky je i multimediální reportáž Yusra plave o život. Pošlete jí svůj hlas! Čas máte až do neděle 30. dubna. Jeden z hlasujících navíc vyhraje elektroniku v hodnotě pěti tisíc korun.

Podívejte se na rozhovor s dokumentaristkami Magdalenou Sodomkovou a Brit Jensen:

  • O rozhlase
  • Zpráva