Historické apartmány zdobené tapetami. Opočenský zámek poprvé v historii zpřístupnil prostory druhého patra
Ve Státním zámku Opočno si od letošního roku můžete prohlédnout poprvé v historii interiéry druhého patra. Dřív byly tyhle prostory nepřístupné, správa zámku ale našla ve svých depozitářích na šest tisíc předmětů, sehnala pět milionů korun a mohla tak bývalé hostinské pokoje zabydlet v téměř původní podobě.
„Po tomto schodišti naposledy stoupala Libuše Šafránková v Moskalykově Babičce,“ ukazuje kastelán Tomáš Kořínek. Stojíme před otevřenou mříží a před námi je kamenné schodiště, na kterém je červený běhoun. Stěny jsou lemované různými trofejemi.
„Na otevřeném schodišti je polovina všech loveckých trofejí, které na zámku jsou. Je jich kolem 500, jen srnčích je tady přes 300,“ přibližuje správce depozitáře Milan Junek.
Čtěte také
Dochovalo se i povlečení
V době, kdy patro nebylo přístupné pro návštěvníky, byly v chodbě složené matrace, za zavřenými dveřmi byly depozitáře postelí, sekretářů, stolů nebo sedacího nábytku.
Nahlížíme do jednoho z pokojů, který je bohatě vyzdobený tapetami, jsou tady krásná kachlová kamna, postel – vypadá to, že i s novým povlečením. „To úplně ne, je historické – dochoval se i docela velký soubor historických textilií, takže máme různé přehozy přes postele, závěsy...,“ vypráví kastelán.
Pokoj je věnovaný Ernestině Karolině, jedné ze sester panujícího knížete Josefa. „Byla to černá ovce rodiny, protože si nevzala nikoho z aristokratické rodiny, ale lékaře z nedalekého Miletína. A je tady jenom jedna postel, protože manžel sem měl přístup odepřen,“ dodává Tomáš Kořínek.
Místnost pro komornou
Naproti jsou další dveře, kde začíná hlavní okruh, vstupujeme do koupelny.
„Vešli jsme do místností, které byly zařízené jako hostinské apartmány. Skládaly se ze čtyř částí, byla to koupelna, oblékárna, ložnice a místnost pro komornou,“ pokračuje. V jedné ze skříní v oblékárně vidíme i historické oblečení, dámské šaty a různé části uniforem.
Na zámku se také restaurovaly stropy, nástěnná malba, dřevěné obležení, podlahy. „V tomto apartmá jsou nejhezčí podlahy v celém zámku, které kombinují smrkové a švestkové dřevo,“ dodává kastelán.
Zajímají se o restituce
Doběhla nás skupinka návštěvníků s průvodkyní Adélou. Na co se v druhém patře nejčastější návštěvníci ptají? „Ohledně restituce. Místní, kteří sem jezdí poměrně často, si uvědomují, že prostory byly nepřístupné. Jinak ostatní moc ne.“
Druhé patro zámku je přístupné stejně tak jako první v běžnou otevírací dobu, a to od úterý do neděle.
Související
-
Nejmenší místnost na zámku v Compiègne? Napoleonova ložnice! Místo na prostor si potrpěl na vybavení
Francouzské městečko Compiègne je známé díky mírovým dohodám na konci první světové války, které byly podepsané v tamním vagónu. Málo se ale ví o jiné významné památce.
-
Barokní zámek Moritzburg připomíná Popelku. Lidé ji tam stále hledají spíš než historii
Na film Tři oříšky pro Popelku se o Vánocích dívají děti z celého Německa. A v Německu je také místo, které je s láskou k Popelce neodmyslitelně spojené.
-
Tajemný zámek, kam nevede ani turistická značka. Valeč je barokní perla Doupovských hor
14hektarová zámecká zahrada, téměř tři desítky soch od Matyáše Brauna a překvapivě třeba skleník v nadmořské výšce 550 metrů. To všechno je součástí zámku Valeč.