Helena Třeštíková o filmu Zkáza krásou: Lída Baarová už od života nic nechtěla

Do kin vstupuje dokumentární film Heleny Třeštíkové o filmové hvězdě 30. a 40. let Lídě Baarové, kontroverzní ženě, která se pohybovala mezi mocnými muži své doby. Přitom sama režisérka toho zpočátku o slavné herečce příliš nevěděla.

„Babička milovala prvorepublikové hvězdy, protože to byla doba rozkvětu kinematografie a filmové hvězdy byly novým fenoménem,“ vzpomíná Helena Třeštíková v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou.

Když však došlo na Lídu Baarovou, babička Heleny Třeštíkové prý jen ohrnula nos s tím, že šlo o herečku, která chodila s Goebbelsem, tehdejším německým ministrem propagandy. „Příliš jsme to ale s babičkou neprobíraly. Byla jsem jinde a staré filmy mě nezajímaly,“ vzpomíná.

Na osobnost Lídy Baarové ovšem narazila znovu, během natáčení pro Českou televizi, kdy se zabývala sálem pražské Lucerny. V té době obcházela pamětníky a mnozí z nich zmiňovali jméno této herečky. Teprve při přípravě na natáčení s prvorepublikovou hvězdou se podívala na všechny dostupné filmy s ní a objevila tak svět filmu 30. a 40. let. „A úplně jsem mu propadla,“ přiznává Helena Třeštíková.

Čtěte také

První setkání s Lídou Baarovou bylo dramatické. „Komunikovali jsme a první setkání dopadlo katastrofálně. Zpozdili jsme se o hodinu a paní Lída byla naštvaná,“ popisuje Helena Třeštíková. Během dalších dnů natáčení se ale nálada zlepšila a nakonec se obě ženy loučily jako nejlepší přítelkyně. „Měla jsem dojem, že mě paní Lída brzy adoptuje,“ dodává k tomu Helena Třeštíková.

Helena Třeštíková, dokumentaristka

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...