Helena Třeštíková o filmu Zkáza krásou: Lída Baarová už od života nic nechtěla

Lída Baarová a Joseph Goebbels

Do kin vstupuje dokumentární film Heleny Třeštíkové o filmové hvězdě 30. a 40. let Lídě Baarové, kontroverzní ženě, která se pohybovala mezi mocnými muži své doby. Přitom sama režisérka toho zpočátku o slavné herečce příliš nevěděla.

„Babička milovala prvorepublikové hvězdy, protože to byla doba rozkvětu kinematografie a filmové hvězdy byly novým fenoménem,“ vzpomíná Helena Třeštíková v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou.

Když však došlo na Lídu Baarovou, babička Heleny Třeštíkové prý jen ohrnula nos s tím, že šlo o herečku, která chodila s Goebbelsem, tehdejším německým ministrem propagandy. „Příliš jsme to ale s babičkou neprobíraly. Byla jsem jinde a staré filmy mě nezajímaly,“ vzpomíná.

Na osobnost Lídy Baarové ovšem narazila znovu, během natáčení pro Českou televizi, kdy se zabývala sálem pražské Lucerny. V té době obcházela pamětníky a mnozí z nich zmiňovali jméno této herečky. Teprve při přípravě na natáčení s prvorepublikovou hvězdou se podívala na všechny dostupné filmy s ní a objevila tak svět filmu 30. a 40. let. „A úplně jsem mu propadla,“ přiznává Helena Třeštíková.

Čtěte také

První setkání s Lídou Baarovou bylo dramatické. „Komunikovali jsme a první setkání dopadlo katastrofálně. Zpozdili jsme se o hodinu a paní Lída byla naštvaná,“ popisuje Helena Třeštíková. Během dalších dnů natáčení se ale nálada zlepšila a nakonec se obě ženy loučily jako nejlepší přítelkyně. „Měla jsem dojem, že mě paní Lída brzy adoptuje,“ dodává k tomu Helena Třeštíková.

Helena Třeštíková, dokumentaristka

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout přímo v tomto článku a také v iRadiu.