Hasiči jsou stále v pohotovosti

24. srpen 2004
Vysílání v Chorvatsku 2009

Chorvatským hasičům letos požáry nepůsobí takové starosti jako v předchozích letech. Ve srovnání s loňskem letos klesl počet požárů zhruba na polovinu. Hasiči jsou stále připraveni na to, že velká vedra - a tedy i zvýšené riziko požárů ještě může nastat.

Do konce turistické sezony by ale ničivé požáry, srovnatelné s loňskem řádit neměly. Chorvatští hasiči mají letos k dispozici i nový vrtulník. Ten snímá krajinu a záchranáři tak mohou rychleji zasáhnout.

Na ostrovech Pakleni otoci před ostrovem Hvar, stále stojí na souši jachta, kterou tam vyvrhla silná víkendová bouře. Holandská loď nazvaná Amadeus je 34 metrů dlouhá. Plavidlo má v nádržích pět tun nafty. V Dalmácii přitom není tak velká loď, která by mohla jachtu stáhnout zpět na moře.

Jedna z nejznámějších chorvatských památek - Diokleciánův palác- prochází rekonstrukcí. Turisté ale o zážitek - vidět palác v plné kráse, nepřijdou. Restaurátorská firma totiž na zahalené části stavby umístila plátna, která zobrazují část objektu po rekonstrukci. Součástí opravy bude i úprava okolní zeleně.

autor:
Spustit audio

Více z pořadu