Hasiči a záchranáři na konci roku

31. prosinec 2003

Zatímco většinu z nás čeká veselý konec roku, záchranáři musí být ve střehu 24 hodin denně. Jaké problémy likvidují v této době a na co jsou připraveni hasiči a posádky záchranné služby jsme se snažili zjistit.

Oslavy Silvestra jsou na každém z nás, někdo tráví poslední den starého roku v rodinném kruhu, jiní jdou do společnosti. Všude bychom měli dbát na zvýšenou opatrnost a hlavně tam, kde se veselí neobejde bez zábavní pyrotechniky. Ředitel kutnohorských hasičů Jiří Pokorný má několik praktických informací.

Pokorný: Je potřeba, aby ti kteří tuto zábavu provozují zvážili, na jakém místě budou atrakce odpalovat, zbytky rachejtlí by měly dopadat do volného prostranství, okenní sklo svou razancí dovedou rozbít a způsobit nemalé škody.

Přes opatrnost se třeba neočekávané situaci někdy nevyhneme. O požáru bytu či rodinného domu se mluví dost těžko. Přesto bychom měli vědět, jak v takovém případě postupovat.

Pokorný: Minimální náznak požáru jsme snad schopni zlikvidovat sami, ale při ohni větším je lepší hasiče zavolat.

Během konce roku mají pohotovost i vozidla a posádky záchranné služby. K jakým případům zdravotníci nejčastěji vyjíždějí nám řekl ředitel záchranné služby v Kutné Hoře Josef Dison.

Dison: Jedná se o poranění končetin, obličeje, drobné popáleniny, opilost. U požárů se jedná o přidušení.

Doufejme, že oslavy konce roku budou mít nejen v České republice klidný průběh a záchranáři i hasiči zaznamenají co nejméně výjezdů.

autor: trn
Spustit audio

Více z pořadu