Guy Verhofstadt ve Dvaceti minutách Radiožurnálu

Evropská unie bude s Velkou Británií dojednávat podmínky jejího vystoupení z osmadvacítky. Vyjednavačem za Evropský parlament je Guy Verhofstadt. Než se stal poslancem Evropského parlamentu, byl skoro 10 let belgickým premiérem. Je také předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu. Guy Verhofstadt je dnešním hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Jste jedním z trojice vyjednavačů Evropské unie s Velkou Británií o jejím opuštění osmadvacítky. Jedním je bývalý komisař Michel Barnier za Evropskou komisi, druhým jste vy za Evropský parlament a třetí bude reprezentovat členské státy. Jaký bude váš mandát pro jednání?

Guy VERHOFSTADT, bývalý belgický premiér, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
--------------------
Musíme v Evropském parlamentu teprve mandát prodiskutovat. Podle evropských smluv musí parlament schválit konečnou dohodu. Je tedy normální, že parlament bude u těchto jednání od prvního dne. Jinak je pro parlament nemožné schválit finální dohodu, kterou vytvoříme.

Pavel NOVÁK, moderátor
--------------------
Kdo zformuluje mandát pro jednání? Bude to jako obyčejně návrh Evropské komise, který rada členských zemí a Evropský parlament posoudí a pak přijmou a s tím se pak půjde na jednání?

Čtěte také

Guy VERHOFSTADT, bývalý belgický premiér, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
--------------------
Pozice Evropského parlamentu se bude řídit zájmy občanů Evropy. Rozumím tomu, když britské úřady říkají, že chtějí, aby výsledkem brexitu byla úspěšná Británie. To je oprávněné. Ale naše úloha je jiná. My musíme hájit zájem víc než 400 milionů evropských občanů. A musíme zajistit, že se jejich zájmy budou brát v úvahu. Určitě se zdá, že se celá věc týká jen jednotného vnitřního evropského trhu. Jenže země, které chtějí využívat výhod jednotného trhu, musejí taky respektovat řadu jiných pravidel, takzvané čtyři svobody, tedy volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a osob.

Pavel NOVÁK, moderátor
--------------------
Ale kdo tedy bude tím iniciátorem, tvůrcem evropského mandátu k jednáním?

Guy VERHOFSTADT, bývalý belgický premiér, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
--------------------
Spouštěcí impuls musí přijít od Velké Británie. My ani nemůžeme začít jednání, jestliže Británie nepoužije článek 50 Lisabonské smlouvy. A my na to čekáme. Není dobré, aby ta doba nejistoty, kterou prožíváme teď, pokračovala. Firmy ani jednotlivci nevědí, jaká bude situace v Británii a v Evropě v dalších letech. Tahle nejistota musí skončit, proto taky všichni evropští lídři požádali Velkou Británii, aby použila článek 50 a začala jednání.

Pavel NOVÁK, moderátor
--------------------
Není tedy kam spěchat, protože musíme čekat na jejich návrh?

Guy VERHOFSTADT, bývalý belgický premiér, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
--------------------
Čekáme na jejich rozhodnutí použít článek 50 smlouvy. Země, která chce opustit Unii, to musí oficiálně oznámit a až od té chvíle můžou začít jednání mezi Velkou Británií a evropskými institucemi.

Pavel NOVÁK, moderátor
--------------------
Počítá se s tím, že i členské země budou vznášet své požadavky, co by se mělo s Velkou Británií dohodnout? Například slovenský premiér Robert Fico minulou sobotu řekl, že by země Visegrádské čtyřky vetovaly jakoukoli dohodu, která by omezovala práva jejich občanů pracovat ve Velké Británii. Postavíte se za to?

Guy VERHOFSTADT, bývalý belgický premiér, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
--------------------
Takový je názor Evropského parlamentu už od začátku. Přístup na jednotný trh je podle nás nerozlučně spojený se čtyřmi svobodami pohybu. Postoj Visegrádských zemí je skoro totožný s postojem Evropského parlamentu.

Pavel NOVÁK, moderátor
--------------------
Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel řekl, že Británie má za brexit zaplatit. A slovenský premiér se nechal slyšet, že Evropská unie musí ukázat, že pro Británii by bylo lepší v Unii zůstat, než ji opustit. Je cílem jednání Britům dokázat, že brexit je chyba?

Guy VERHOFSTADT, bývalý belgický premiér, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
--------------------
Myslím, že by bylo pro Británii lepší v Unii zůstat, ale tak se většina britských občanů nerozhodla. Jsme demokraté. Nemůžeme říct: Jéje, oni se rozhodli takto, tak my uděláme něco proti tomu. Pro mě to není otázka nějaké odplaty. Nebudeme Brity za jejich volbu trestat. Musíme hledat dobré řešení, které bude v zájmu obou. Jak Spojeného království, tak ostatních evropských zemí a občanů, kteří v nich žijí. Je od britských úřadů čestné, že říkají, že budou usilovat o co nejlepší řešení ve prospěch Británie. To je v pořádku. Je to jejich práce. Ale náš úkol je najít řešení, které bude v nejlepším zájmu víc než 400 milionů evropských občanů. Není to tedy nějaká otázka odplaty, ale obrany zájmu našich občanů, kteří mají nadále využívat toho, co jim poskytuje Evropská unie.

Pavel NOVÁK, moderátor
--------------------
Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je Guy Verhofstadt, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z Evropské unie, přesvědčený evropský federalista. Britové dali v referendu najevo svou nespokojenost s dnešním stavem Evropské unie. Není tedy čas na nějakou reformu Unie?

Guy VERHOFSTADT, bývalý belgický premiér, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
--------------------
Unie potřebuje velké množství reforem, ale je něco jiného opustit Evropskou unii. Myslím, že je vždy špatné opustit něco, co se vám nelíbí. Lepší je to změnit. O to se snažím. Spojit celou diskusi kolem brexitu se zásadní reformou Evropské unie, aby byla efektivnější. Myslím, že teď je ta správná chvíle to udělat. V posledních letech jsme tu měli Unii, která reagovala příliš málo a příliš pozdě, jak říkají Američané. To je pro Evropskou unii typické. Jako příklad vždy uvádím, jak Američané a Evropa reagovali na finanční krizi. Když krize vypukla, Američané zavedli během devíti měsíců řadu opatření. Kapitálově posílili banky, spustili obrovský investiční program ve výši víc než 900 miliard dolarů, Americká centrální banka napumpovala do ekonomiky peníze. To udělali Američané. A co my? My jsme o krizi mluvili, debatovali. Nedošlo k žádné efektivní akci Evropské unie. Stále jsme nerekapitalizovali všechny evropské banky a to je slabý článek. Musíme to vyřešit. Potřebujeme Evropskou unii, která je schopná reagovat okamžitě a účinně a není závislá, jak já říkám, na jednomyslném rozhodnutí 28 států. Je to ten systém, který je největším problémem Evropy. Doba diskusí kolem brexitu je dobrý moment to vyřešit, reformovat Evropskou unii a udělat ji demokratičtější, ale samozřejmě taky mnohem průhlednější a efektivnější.

Pavel NOVÁK, moderátor
--------------------
Možná rozhodovat víc věcí většinovým hlasováním a nejednomyslně?

Guy VERHOFSTADT, bývalý belgický premiér, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
--------------------
Skoro všechno se teď rozhoduje jednomyslně. Může to být nějaká malá strana v Řecku nebo ve Finsku, která nesouhlasí s tím či oním rozhodnutím Evropské unie. A tyhle strany můžou takové rozhodnutí zablokovat. Neodsouhlasí je v řecké nebo ve finské vládě a ty pro ně pak nehlasují v Evropské radě. Z toho plyne poučení, které si z toho musíme vzít, že taková Evropská unie není schopna podniknout nějakou rozhodnou akci, což je ale v této době potřeba.

Pavel NOVÁK, moderátor
--------------------
Například ale rozhodnutí o povinných kvótách pro přijímání migrantů bylo přijaté většinovým hlasováním. Několik států včetně České republiky se proti kvótám postavilo. Teď jsou kvóty prakticky mrtvé, nejsou žádné přesuny uprchlíků z Řecka nebo Itálie do dalších zemí. Přesto ale bude v Maďarsku 2. října referendum o kvótách nebo o jejich odmítnutí. Není takové hlasování zbytečné?

Guy VERHOFSTADT, bývalý belgický premiér, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
--------------------
Myslím, že je zbytečné takové referendum pořádat. Vyvolá to ještě víc potíží a negativních emocí vůči Evropské unii. Je ale taky pravda, že to byla chyba od Evropské unie začít řešit migrační krizi diskusemi o kvótách. Nejdřív se měla zřídit evropská hraniční a pobřežní stráž jako v Americe i v Evropě. Potřebujeme takovou pobřežní stráž? Proč? Protože máme schengenský prostor. V něm se můžou lidé volně pohybovat. Vnější hranice Itálie a Řecka jsou tedy naše hranice. Jsou to stejně belgické nebo české hranice. Musíme je kontrolovat evropskou hraniční a pobřežní stráží. Je také potřeba dělat rozdíl mezi uprchlíky na jedné straně a ekonomickými migranty na straně druhé, kteří zneužívají uprchlický status a azylový systém. Já věřím, že všichni i v České republice chtějí skutečným uprchlíkům pomáhat. Ale my je nedokážeme od sebe oddělit. Nejdřív je tedy třeba založit společnou ochranu hranic, pak mít nový evropský azylový systém, aby si jednotlivé národní systémy nekonkurovaly a až pak se začít bavit o kvótách. To byla chyba, která se na začátku udělala. Já chápu velkou kritiku, která se ozývá ze zemí střední a východní Evropy.

Pavel NOVÁK, moderátor
--------------------
U nás a také v dalších zemích pramení nespokojenost s Evropskou unií. Také z toho, jak velký je to aparát, kolik má různých institucí. Nešlo by některé z nich zmenšit nebo zrušit?

Guy VERHOFSTADT, bývalý belgický premiér, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
--------------------
Možná zrušit všechny evropské agentury sídlící v Bruselu, protože ty se teď rozšiřují do různých měst po celé Evropě. Nejlepším způsobem, jak řešit krizi Evropské unie je ji reformovat. Zmenšit Evropskou komisi. Myslím, že není nutné mít 28 komisařů, mohla by to být spíš menší evropská vláda složená z 12 nebo 15 lidí. Potřebujeme sice méně byrokracie, ale rozhodnější politiku. Třeba evropská obranná unie je naprosto nezbytná, protože jinak budou o našem osudu rozhodovat Američané a Rusové. Jako se to teď děje v Sýrii. Oni rozhodují o tom, co se tam bude dít, ale negativní dopady to pociťujeme my. Migrační krizi a příliv uprchlíků k nám. To je to, co musíme udělat. Méně byrokracie, méně pravidel, ale na druhé straně efektivnější Unie. Stejné to je s bojem proti terorismu. Potřebujeme nějaký orgán, který bude po teroristech pátrat a stíhat je. Teroristé se nenechávají omezovat hranicemi. Naše policejní a výzvědné služby ale stále jen operují uvnitř národních hranic. Musíme tedy zřídit evropské orgány, které si s takovými úkoly poradí. K tomu potřebujeme méně byrokracie a pravidel, které Evropská unie potřebuje.

Pavel NOVÁK, moderátor
--------------------
Když mluvíme o evropských institucích, dočkáme se někdy, že bude jen jedno sídlo Evropského parlamentu, že skončí stěhování poslanců, jejich asistentů a úředníků parlamentu z Bruselu do Štrasburku a zpátky každý měsíc?

Guy VERHOFSTADT, bývalý belgický premiér, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
--------------------
Evropský parlament má dokonce tři sídla - Brusel, Štrasburk a Lucemburk. To je opravdu problém, který je potřeba řešit.

Pavel NOVÁK, moderátor
--------------------
Existuje nějaký recept na to, jak si poradit s nárůstem populismu a extremismu v mnoha zemích?

Guy VERHOFSTADT, bývalý belgický premiér, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
--------------------
Nejdřív si musíme uvědomit, že tahle Evropská unie moc dobře nefunguje. Přijmout to, že ten problém existuje a pak hledat řešení. A to není schovat se za národní hranice, ale získat schopnost problémy řešit. Dám příklad. Když chceme bojovat s terorismem, vytvořme orgán pro vyšetřování a zpravodajské služby na evropské úrovni, protože řešení, se kterými populisté a nacionalisté přicházejí, vlastně řešeními nejsou. Chtějí řešit klimatické změny a být uzavření uvnitř národních hranic, ale klima nezná žádné hranice. To samé platí pro migraci. Toky přistěhovalců nerespektují hranice. Je to náš společný problém a pro něj potřebujeme společné řešení.

Pavel NOVÁK, moderátor
--------------------
Minulý týden vás v Evropském parlamentu poslanec za britskou stranu UKIP Nagel Farage nazval fanatikem a jediným evropským nacionalistou. Jste evropský nacionalista?

Guy VERHOFSTADT, bývalý belgický premiér, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
--------------------
My tomu říkáme protimluv. Evropská myšlenka je v protikladu nacionalismu v Evropě. Já jsem panu Faragovi odpověděl, že je jako alkoholik, který si stěžuje na jiného pijáka, který si v hospodě dává pivo. Takže se nedá brát moc vážně, když on říká o svých kolezích, že jsou fanatici. Přitom on každý den používá ještě fanatičtější jazyk. A to mi připadá divné.

Pavel NOVÁK, moderátor
--------------------
Posloucháte Dvacet minut Radiožurnálu. Naším hostem je Guy Verhofstadt. Nedávno ho Evropský parlament jmenoval svým vyjednavačem s Velkou Británií o jejím opuštění Evropské unie. Než se stal poslancem Evropského parlamentu, byl v letech 1999 až 2008 belgickým premiérem. Skoro 10 let jste byl předsedou belgické vlády. V Belgii jsou tři hlavní národy, které ale mluví každý jiným jazykem. Belgie přitom existuje už více než 180 let. Československo bylo federací dvou slovanských národů, ale vydrželi jsme spolu jen 75 let. Co je tajemství jednoty Belgie?

Guy VERHOFSTADT, bývalý belgický premiér, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
--------------------
V Belgii není žádný nacionalismus. My jsme spíš země tradičních měst. Gent, Bruggy, Antverpy, Brusel. Všechno jsou to stará středověká města. Nezáleží nám tolik na politické struktuře státu. Hlavní je pro nás, aby se lidé měli dobře. To je důležitější než nějaký vnitřní boj založený na jazykových nebo národnostních rozdílech. Zlatý věk Evropy rozhodně nebyl v době rozmachu národních států, ale tehdy, když existovala jedna evropská civilizace. Pro mě je osobností, která reprezentovala jednotu evropské civilizace, Franz Kafka, židovský spisovatel žijící v Praze, píšící německy. Co může být evropštějšího než Kafka? Uznat, že existuje nějaká evropská civilizace, je podle mě mnohem důležitější než nacionalistická nebo populistická rétorika.

Pavel NOVÁK, moderátor
--------------------
V době vlád, kterým jste předsedal, přijala Belgie některé liberální zákony, jako o eutanazii nebo o manželství párů stejného pohlaví. Měly by se takové zákony zavést ve všech evropských státech?

Guy VERHOFSTADT, bývalý belgický premiér, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
--------------------
Ano, ale nemyslím, že by se to mělo rozhodovat na evropské úrovni. To si musí každá země rozhodnout sama. Nemusíme to nařizovat z Bruselu. Řeknu vám, že u nás proti nim nakonec nikdo nevystupoval. To nejsou zákony, které něco nařizují. To sami lidé podle nic rozhodují o vlastním životě. Ty zákony respektují autonomii jednotlivce.

Pavel NOVÁK, moderátor
--------------------
Je vám 63 let, ale vypadáte, že jste ve velmi dobré kondici. Jaký sport děláte?

Guy VERHOFSTADT, bývalý belgický premiér, zmocněnec Evropského parlamentu pro jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, předseda evropské politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
--------------------
Jsem cyklista, dvakrát týdně jezdím. Snažím se najezdit 100 až 140 kilometrů týdně. Když jste v politice, tak je nutné udržovat si dobré zdraví.

Pavel NOVÁK, moderátor
--------------------
Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl dnes bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, dnes poslanec Evropského parlamentu, za který bude s Velkou Británií vyjednávat o jejím odchodu z Evropské unie. Rozhovory s našimi hosty najdete i na webu radiozurnal.cz. Hezké chvíle s Radiožurnálem přeje Pavel Novák.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: pan
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.