Genetika, ponocování a blikající světlo. I to jsou spouštěče epilepsie, varuje Pavel Kršek

10. březen 2014

Epilepsie u dětí není nic výjimečného. Podle neurologa Pavla Kršky jde o jedno z nejčastějších léčitelných dětských onemocnění. „Dětský věk je pro vznik epilepsie charakteristický,“ shrnul ve vysílání Hosta Radiožurnálu.

Ne vždy však nemoc doprovázejí záchvaty doprovázené křečemi svalů a pěnou u pusy. Měli bychom zapomenout na pravidlo, že každý, kdo padne k zemi a trpí křečemi, se potýká s epilepsií. Ve skutečnosti se s podobnými projevy potýká jen menší část pacientů.

„Můžete se dívat na pacienta a nemusíte poznat, že má epileptický záchvat,“ upozorňuje Pavel Kršek. Záchvat totiž může být jen pocit. Záleží na tom, která část mozku je onemocněním zasažena.

Co dělat, když se setkáte s pacientem se silným epileptickým záchvatem? „Zabraňte úrazu a stabilizujte ho v nějaké bezpečné poloze,“ radí Pavel Kršek. „Pak položte pacienta na bok do stabilizované polohy a přikryjte ho,“ dodává s tím, že je také třeba se rozhodnout, zda zavolat rychlou záchrannou službu.

Jak se děti trpící epilepsií začleňují do mateřských a základních škol? Co všechno nemůžou děti s epilepsií? I na to se ptala moderátorka Lucie Výborná. Neurolog Pavek Kršek navíc mluvil o nových trendech v léčbě tohoto onemocnění.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio