Generátor i teplá peřina. Ukrajinci se připravují na zimu bez elektřiny a doufají, že poteče voda

Ukrajinci se musí připravit na dlouhou zimu s omezenými dodávkami elektřiny, tepla a vody. Ruská armáda totiž od 10. října zničila třetinu tamních elektráren. Města na východě a jihu země už nemají přístup k elektřině a pitné vodě dlouhé měsíce. „Máme se připravit, pořídit generátory,“ popisuje Valja z Vyšgorodu. Poslechněte si reportáž Lubomíra Smatany.

Viktor s Valjou se vrátili z Liběchova u Mělníka, kde přežili první měsíce války. Tady ve Vyšgorodu kousek od Buči mají chatu, kde si mohou na rozdíl od paneláku zatopit. „Chtějí nás bombardovat, abychom nepřežili zimu. Máme se připravit, pořídit generátory, už jsme si jeden obstarali. Doufám, že zimu nějak překonáme,“ popisuje Valja.

Čtěte také

Naráží na vyjádření energetické společnosti Ukrenerho, podle které bude v zemi docházet k omezení dodávek elektřiny od sedmé ráno do deseti večer. Konkrétní informace si mají občané vyhledat na webech oblastních odboček.

Ve čtvrtek byly v Kyjevě 3 °C a oficiálně začala topná sezóna. Prezident Volodymyr Zelenskij požádal Ukrajince, aby „nezapínali zbytečné elektrické spotřebiče a omezili spotřebu elektřiny“. 

Rusko od 10. října podniklo přes 300 vzdušných útoků na ukrajinská energetická zařízení, uvedl ve čtvrtek ministr energetiky Herman Haluščenko. Ukrajinská vláda podle něj usiluje o to, aby se spotřeba elektřiny v zemi snížila o 20 %.

Poruchy internetu i vody

Dvacet kilometrů severně od Kyjeva má chatu Olena Vaščenko, učitelka češtiny na univerzitě. Na chatě ale zůstává jen její matka, sama Olena kvůli práci bydlí v paneláku na okraji Kyjeva. Spoléhá na teplý svetr a tlustou peřinu.

„Chci věřit tomu, že budeme mít vodu i elektřinu. Chvála bohu nám doposud voda ani elektřina nezmizely. Všechno ve dne v noci fungovalo,“ vypráví plynulou češtinou Olena.

Čtěte také

Na začátku války byla schovaná s příbuznými za Kyjevem, ovšem na severu – tedy na špatné straně, a přestože jim na dům spadl granát, dodávky plynu nepřestaly.

„Měli jsme poruchy s internetem a vodou, protože to bylo spojené s elektřinou. Plyn byl vždy, to nás opravdu překvapilo,“ dodává.

Šetřit s elektřinou

V Kyjevě žije i herec Roman Chlamyjko. Doufá, že si úřady s krizovou situací poradí, a sám se bude chovat zodpovědně. „Jako poslušní občasné se budeme držet nařízení, šetřit elektřinou – a uvidíme,“ shrnuje situaci.

V Kyjevě žily před válkou zhruba čtyři miliony lidí, momentálně ve městě zůstávají asi tři miliony a je jisté, že se budou muset významně uskromnit.

Ranní pohled na východní část Kyjeva.Od čtvrtka  začíná Ukrajina omezovat dodávky elektrické energie
autoři: Ľubomír Smatana , agf
Spustit audio

Související