Francie diskutuje o filmech bez cigaret. Kouřící Delon a Belmondo prý kazí mládež

21. listopad 2017

Francie pokračuje v tažení proti cigaretám. Poslanci schválili další zdražení, nyní se dokonce vedou debaty o tom, zda zakázat kouření ve francouzských filmech. To ale rozvířilo vzrušené debaty.

Francouzští poslanci minulý týden schválili další zdražení cigaret a jedna senátorka přímo interpelovala ministryni zdravotnictví. Ta chce tentokrát zahájit seriozní debatu o tom, jak výrazně omezit nebo přímo zakázat cigarety ve francouzských filmech.

„Teprve příští týdny ukážou, kam až chce vláda zajít,“ přibližuje zahraniční zpravodaj ve Francii Jan Šmíd.

Reakce na možnost, že by bylo kouření ve francouzských filmech zakázané, jsou na jednu stranu pozitivní – omezení kouření a zdražování cigaret nestačí a boj by měl mít širší charakter a zasahovat třeba i do kultury.

Ozývají se ale i kritické hlasy. Tak například, zda by se spíše neměly zakazovat drogy nebo násilí, když už se mluví o společenském dopadu. Nebo jaký má smysl zakazovat cigarety ve francouzských filmech, když se v těch amerických kouří – a ty jsou promítány častěji než francouzské.

Debaty mají i legrační charakter – zda vystřihovat Delona, Belmonda, Humphreye Bogarta nebo zda by měly být na černé listině filmy jako například Základní instinkt či zda dávat upozornění Pozor, ve filmu se kouří.

autor: jšm
Spustit audio