Filmový dokument Rusíny nenadchl, ale pomohl jim

27. listopad 2011
Po mezinárodním úspěchu dokumentu se do Osadného začali sjíždět turisté

Před dvěma lety se východoslovenská vesnice Osadné stala známou po celé Evropě, a to díky úspěšnému dokumentárnímu filmu. Popularita přitáhla do vesnice turisty, přesto Osadné nepřišlo o svoje kouzlo.

Na východním Slovensku leží malá vesnice Osadné. Pokud je vám toto jméno povědomé, bude to nejspíš kvůli stejnojmennému dokumentu, který před dvěma lety obec definitivně proslavil.

V Osadném hodně dbají na tradice. Minulý starosta tam vládnul skoro 40 let. Zároveň však přemýšlejí i o budoucnosti. Dokonce neváhají vyslovit ani odvážnou myšlenku – tahle vesnice nedaleko ukrajinských hranic prý není na konci světa, ale naopak na jeho začátku.

Dokument měl úspěch hlavně na západě

Večery v Osadném patří tradičně pravoslavné bohoslužbě. Středem vesnice je kostel a jednou z nejvýznamnějších postav pravoslavný kněz Peter Soroka. Už si tu v horách kroutí svůj desátý rok.

„S manželkou jsme oba z města, naše začátku v Osadném proto byly těžké. Najednou jsme se ocitli ve vesnici, v níž nebyl ani plyn a kde žili hlavně staří lidé,“ vzpomíná.

Tak se Peter Soroka pustil do práce. Uvědomoval si, že vesnice vymírá a že rozhýbat místní dění můžou jenom lidé zvenku, zejména turisté. Ať už náhodou, řízením osudu nebo, jak by řekli v Osadném, Bůh tomu tak chtěl, se o vesnici začal zajímat dokumentarista Marko Škop. Natočil tady dokument, který Osadné proslavil daleko za hranicemi Slovenska.

Pravoslavný kněz Peter Soroka je jednou z hvězd filmového dokumentu o Osadném

„Když byl film natočen, měl větší úspěch na západě než u nás na východě Slovenska. Místní nadávali, že jsme zesměšnili Rusíny, že jsme je vykreslili ve špatném světě,“ popisuje Peter Soroka.

Kontrast mezi Bruselem a východoslovenskou vesnicí

Jenom ve stručnosti – dokument Osadné měl tři hlavní protagonisty. Kromě kněze Soroky ještě dlouholetého starostu Osadného a jednoho regionálního filozofa. Netypická trojice nejdřív přilákala do Osadného na návštěvu jednoho slovenského europoslance a pak se za ním na oplátku všichni tři vydali do Bruselu.

Kontrast mezi bruselskou byrokracií a obyčejnými lidmi z vesnice na kraji Evropské unie byl jasný a mezinárodně srozumitelný. Řada diváků šla po zhlédnutí filmu z kina a říkala si: „Tam se musím zajet podívat.“

„Hodně Čechů náš kraj dodnes vyhledává,“ přibližuje pravoslavný kněz z Osadného. „Mnoho skupin sem dokonce přijíždělo v těch největších mrazech, aby si vyzkoušely, zda dokážou zvládnout místní tuhou zimu.“

Středem vesnice je kostel

Další natáčení? Pop by nebyl proti

Peter Soroka by chtěl v Osadném postavit duchovní centrum, kde by našli útočiště návštěvníci ze široka daleka. Kraj kolem Osadného je ostatně jako stvořený k přemýšlení – třeba o rusínské identitě. Osadné leží 25 kilometrů od ukrajinské hranice a jen přes kopec od hranice polské.

„Otázku, zda jsme na začátku, nebo na konci světa, bych odpověděl s tím, že podle mě ležíme v jeho středu,“ soudí Peter Soroka. „Rusíni vždy byli přesně uprostřed mezi Východem a Západem.“

Osadné má jako správná vesnice dvě společenská centra. Kromě kostela ještě hospodu. Podle pravoslavného kněze by se měly obě instituce doplňovat.

„Dnes už v Osadném lidé nechodí ani do kostela, ani do hospody. A to už je opravdová katastrofa,“ usmívá se v nadsázce.

Jinak je Peter Soroka optimista a předvídá Osadnému světlou budoucnost, pokud se to vezme za správný konec. Kdyby na faře zítra zaťukali filmaři, že chtějí o vesnici natočit nový dokument, místní pop do toho půjde znovu.


Zvětšit mapu: východoslovenské Osadné