Filmové hvězdy z Osadné už zase žijí normální život

Kostnice v kryptě, pravoslavný pop se skleničkou v ruce, starosta rekordman, jediná hospoda a tma jako v pytli. Tak vypadá zapadlá vesnička Osadné, která leží na slovensko-polské hranici daleko na východě. A právě o této vísce vznikl velmi úspěšný dokument, který letos v Karlových Varech vyhrál hlavní cenu a různá ocenění sbírá dál. Film se jmenuje rovněž Osadné a jeho úspěch svým způsobem život vesnice převrátil na ruby.

Peter Soroka sedí v teplákách na kanapi, dlouhé vlasy svázané do uzlu a prohrabuje se hustým vousem. V Osadném má na starost především kostnici, pohřby a několikrát do týdne obřady v kostele. Z obyčejného pravoslavného popa se ovšem stala před pár měsíci filmová hvězda, která teď obráží slovenské kinosály.

"Já jsem se celou dobu snažil zviditelnit obec přes kostnici a další věci. A když přišel režisér Marek Škop, že natočí film, tak jsem zajásal," vzpomíná.

Po pokoji pobíhá dvouletý popův syn Justín. Je jedním ze dvou dětí, které se tu v poslední době narodily. Lidé tu víc umírají a turisté tuto dědinu na konečné, kde večer nesvítí žádné lampy, zatím neobjevili. Film to začíná měnit. "Není to tady sice jako v Bratislavě, ale turistů přijíždí dvojnásob. V okolí nám říkají Praha," směje se pop a připomíná, kolik fandů už má vesnice na síti Facebook.

O pár set metrů dál proti potoku stojí v háji pomník s rudou hvězdou a nad ním obecní úřad. V prázdné budově téměř prázdná kancelář, ve které starosta Ladislav Mikuláško uhrančivě pozoruje mlčenlivý telefon. Ten je hvězdou už dávno, funkci starosty zastává nepřetržitě 40 let. "Vědí o nás, už nám firmy nabízejí i nějaké sponzorství. Kvůli tomu jsme si otevřeli účet," tvrdí starosta.

Pak je tu ještě hospoda, ve které visí obrazy tří prezidentů Svobody, Husáka a Havla. Pod nimi stojí hospodský Boris Ocetník. Dneska prodává jen lahvové. Kvůli dvěma hostům narážet nechce, ale na premiéře bylo plno. "Přijela sem skupina lidí z Karlových Varů, aby se přesvědčili, jak to tu vypadá. Říkali, že skutečnost je smutnější než humorně laděný dokument," vypráví.

Hostinský Boris je tady největší podnikatel. Vlastní totiž chalupu, která slouží jako jediný penzion. Má zrovna hosty, americké učitele, kteří pracují v Kyjevě a do Osadného přijeli nasát atmosféru Evropské unie, říká Ronald Snyder: "Tohle je Evropa. I tahle zastrčená vesnička na Slovensku má evropský charakter. Tady si můžeme odpočinout, což se vůbec nedá říct o Ukrajině."

Právě o vztahu k Evropské unii vypráví úspěšný dokument Osadné. O tom co mohou europoslanci udělat pro odlehlou vesnici na východní hranici. Neudělají nic, ale to tady všichni dávno tušili a tak nějak si zvykli. Film jim ale udělal parádní reklamu, protože ukázal, že i na konci světa se dá žít nebo strávit poměrně exotický výlet.

mapa
Zvětšit mapu: Vesnice Osadné na Slovensku
autor: lsm
Spustit audio