Festivalu v Cannes zůstaly hvězdy i červený koberec, přibylo ale policistů a zbraní v ulicích

V Cannes na jihu Francie začíná ve středu večer jubilejní 70. ročník mezinárodního filmového festivalu. Soutěž je plná velkých jmen, slavných hostů přibývá, velmi přísných bezpečnostních opatření jdou do extrémů, to vše je součástí festivalu, na kterém opět česká kinematografie nemá zastoupení, alespoň ne mezi hlavními soutěžícími. Umělecký ředitel karlovarského festivalu Karel Och ale zasedne v porotě sekce Un certain regard, kam byl nominován i debut studenta pražské FAMU György Kristófa natočený ve slovensko-maďarsko-české koprodukci.

Na festival dorazí slavní a oscaroví režiséři Alejandro González Iñárritu, Michael Haneke či Sofia Coppola. Ti všichni budou soutěžit o Zlatou palmu v hlavní soutěži, o níž rozhodne porota vedená jejich slavným kolegou Pedrem Almodóvarem. Pozornost ale zatím přitahují víc rozbroje kolem nominace dvou filmů, které distribuuje společnost Netflix.

Účast obou snímků je totiž v rozporu s pravidly soutěže. Netflix své filmy uvádí pouze na internetu a podmínka soutěže v Cannes je, že film musí jít do kinodistribuce. Dilema zatím vyřešeno nebylo, zřejmě až pokud filmy vyhrají nějakou cenu, se bude projednávat, jestli se budou promítat v sálech nebo ne.

Odstřelovači, zábrany, bezpečnostní rámy

Mezinárodní filmový festival bude ostře sledovaný i bezpečnostními složkami kvůli hrozbě teroristických útoků, které nedávno postihly Francii a sousední země. Obavy přiměly úřady zpřísnit bezpečnostní opatření. „Odstřelovači, bezpečnostní rámy, zábrany. Nic nebylo ponecháno náhodě," napsal ve středu list Le Figaro na svém webu.

Zvláště působivé jsou podle deníku obří květináče na promenádě Croisette. Rozmístěny jsou „strategicky“, aby zabránily vjezdu vozidla s atentátníkem za volantem. Stále velmi živé jsou vzpomínky na útok při loňských oslavách 14. července v Nice, kde útočník s nákladním vozem zabil na promenádě 86 lidí a stovky zranil.

V jihofrancouzském městě bylo nainstalováno 550 kamer i stovky zábran proti proniknutí vozidel do vyhrazených zón.

„Nebezpečí nikdy nebylo tak veliké,“ připustil v rozhlase starosta Cannes David Lisnard. „Vše je velice zabezpečeno, avšak nulové riziko neexistuje,“ dodal. Nad bezpečím bdí i policisté v civilu, činí se zpravodajské služby a odstřelovači mají nepřetržitou pohotovost.

Do Cannes už dorazily francouzské hvězdy Marion Cotillardová a Charlotte Gainsbourgová.

I podle Damiena Compagnea z městské policie provází letošní ročník festivalu více bezpečnostních opatření než v předchozích letech a je nasazeno více lidí i techniky. Přesný počet policistů, vojáků a bezpečnostních agentů je držen v tajnosti.

Úřady si uvědomují, že festival je potenciálním terčem, ale také chtějí zachovat půvabné prvky, který z Cannes udělaly legendu. "Červený koberec zůstane," ujistil nejmenovaný policejní náčelník, podle kterého se přihlíží ke všem novým hrozbám na souši, ve vzduchu i z moře. A bezpečnostní rámy nebudou na kraji červeného koberce, ale dál. Avšak kdokoliv se přiblíží k bezpečnostnímu perimetru, bude prohledán.

Městská policie spustila také svůj projekt "bdělí občané", svolní upozornit na cokoliv podezřelého. Do projektu se zapojilo 80 dobrovolníků, dvě desítky z nich by měly po celou dobu festivalu představovat "oči policie".

autoři: jšm , jch , jaw | zdroj: ČTK
Spustit audio