Festivalový zápisník Ľubomíra Smatany

„Vypovídá to něco o tom režimu.“ Diváci ve Varech hodnotí ruský film

Nejkontroverznější film letošního karlovarského festivalu se jmenuje Kapitán Volkonogov uprchl. A kontroverze není třeba kvůli sexu nebo násilí, je to totiž ruský film, proti jehož uvedení protestovali ukrajinští režiséři a herci. A přidal se k nim i ukrajinský velvyslanec v Česku. Film je ostrou kritikou velkého teroru ve stalinistickém Sovětském svazu.

Z temného sálu se trousí diváci, je vidět, že film je docela sebral. „Jsem z toho rozhozená, nevím, proč jsou lidé zlí, bezohlední, proč se nechají manipulovat. A nevěřím, že se tak musejí chovat Rusové, to není pravda. Ale je to vypovídající něco o tom režimu,“ říká jedna z divaček Kateřina.

Čtěte také

Ruský snímek viděla i Marie a rozhodně by ho nezakazovala. „Včera jsem byla na dokumentu Mariupol a sledovat ruský film v době, kdy denně umírá stovky vojáků na Dombase, to se mísí různé pocity. Ale zakázat úplně ruskou kulturu a veškeré filmy škrtnout jenom proto, že jsou z Ruska, to mi připadá extrémní,“ míní.

Na festival přijel i známý americký herec a režisér Liev Schreiber, který shání peníze na Ukrajinu, jezdí tam a pomáhá ukrajinským uprchlíkům. „Bojuji s myšlenkou bojkotovat jakékoliv umění nebo názor. Věřím, že Ukrajina vyhraje, protože historie je na její straně, stejně jako pravda,“ řekl na festivalu.

Trezorový film 

Americký herec Liev Schreiber na festivalovém KVIFF Talk

Filmy z východní Evropy se zabývá filmová kritička Kamila Dolotina, podle které se tento ruský film v samotném Rusku ani nepromítá.

„Doteď v Rusku nebyl v distribuci, měl premiéru na festivalu v Kinotaru, ale měl několik málo projekcí, ten film nikdo neviděl. Dokonce jeho autoři se zmiňují, že to je vlastně první trezorový film současné ruské historie,“ upozorňuje.

Letos se promítají na festivalu pouze dva ruské filmy, což je oproti předchozím letům znatelný úbytek.

autoři: Ľubomír Smatana , prh
Spustit audio