Festival Out of Home pomáhá dětem z dětských domovů s integrací do běžného života
Na problém neřešené integrace dětí z dětských domovů do většinové společnosti upozorňuje festival Out of Home. Letos se jej zúčastnilo 14 týmů dětí z dětských domovů z celé České republiky. Na zážitkových stanovištích si děti mohly vyzkoušet tři různé profese, kterým by se jednou mohly věnovat. Nejen o festivalu si Rena Horvátová povídala s jeho organizátorkou Klárou Chábovou.
„Letos tu máme zhruba 140 dětí z celé České republiky. Loni jich bylo asi 280, my ale chceme, aby na festival jezdily děti větší, protože i stanoviště jsou koncipované na větší děti. Seznamují se na nich s profesemi, se kterými se běžně nesetkají. Často se nám stává, že děti na stanovištích projeví mimořádný talent,“ říká Klára Chábová, předsedkyně spolku Mimo domov, která už 13 let stojí v čele projektů.
Chábová říká, že se do projektu od jeho vzniku zapojila stovka dětských domovů. Děti tak díky němu ví, že i ony mohou vystudovat vysokou školu a stát se tak architektem nebo lékařem.
„Zároveň jsme dospěli k tomu, že je důležité brát děti do skutečných firem a institucí – do divadel, kin, fitness. Hlavně kvůli tomu, aby věděly, jak mohou trávit svůj volný čas. Někdo namítá, že profese architekta či ilustrátora, kterým se naše stanoviště také věnují, nejsou pro každého. Jenže co my víme? Třeba mezi dětmi opravdu jsou budoucí architekti a ilustrátoři. Jenom musí vědět o tom, že takovou možnost mají.“
Exkurze i kreativní workshopy
Dveře kanceláří a provozoven se dětem otevírají i mimo pracovní dobu.
„Firmy reagují velmi dobře. Otevírají nám svoje provozy o víkendech, zaměstnanci dělají lektory a celé to dobře funguje. Cílová skupina jim přijde hodně zajímavá, proto nebývá problém zajistit zaměstnance na stanoviště.“
Chábová dále popisuje, jak workshopy probíhají:
„Lektor dětem představí svoje zaměstnání, popíše jim, co dělá, jak se k práci dostal nebo kolik třeba bere peněz. Dále probírají to, co by děti mohly udělat proto, aby mohly být na jeho místě. Navíc míváme nějaký kreativní workshop. Děti na něm třeba vymýšlí reklamní kampaň na nový tarif. Na designovém workshopu vyráběly šperky a obaly na laptopy. Na stanovišti módního návrhářství měly možnost vymýšlet oblečení. Měly jsme ale i stanoviště hasič či kriminalista, kde měly za úkol chytit vraha podle nějakých indicií. Tedy vždycky se snažíme, aby bylo míň teorie a více zábavného workshopu.“
Podíl romských dětí v domově určuje region
To, že v dětských domovech žijí převážně Romové, je podle Chábové předsudek:
„Do dětských domovů jezdím od roku 2002, tzn. zhruba 17 let. Tvrzení, že je v dětských domovech více Romů, je nesmysl. Záleží na regionech. Tam, kde převažuje romská populace je logické, že je více romských dětí. V jiných regionech ale zase romské děti v domovech vůbec nejsou.“
Dospělí ze dne na den
Dospělí ze dne na den je název dokumentu Igora Chauna, ve kterém se dnes už dospělí lidé, kteří si prošli ústavní péčí, svěřují, jak si se svým odchodem z dětského domova poradili.
„Poprosili jsme děti, které s námi spolupracují - a už jsou z domova venku - jestli by neposkytly kontakty na svoje kamarády, kteří jsou také z dětského domova. Spousta z nich nás odmítla s tím, že vůbec nechtějí, aby se o nich vědělo, že jsou z dětského domova. Nebo že už žijí svůj život a vůbec nechtějí mít nic společného se svojí minulostí. Takže to, že máme 12 medailonků je velký úspěch, za kterým je rok práce.“
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka