Fenomén Sokol. Jak se na slet připravují sokolové z celého světa?
„U vás cvičí každá dědina i město!“ Do Prahy se těší také sokolové ze Slovenska. Jak se připravují?
Každé druhé úterý se sejdou, nastoupí do sestavy s bílým šálem a míčem v rukou. Tak od října cvičí v Březové pod Bradlem na Slovensku. Místní sokolové trénují choreografii s názvem Rande v Praze. Vystoupí s ní na všesokolském sletu, který v Praze začne už příští neděli.
Rytmus letní pecky Sofia žene březovské sokolky a jednoho sokola do finále sestavy. Krůpěje potu se jim ve večerních paprscích lesknou v obličeji. Už cvičí na třetí skladbu. Ještě zbývají poslední kroky, seřadit se do závěrečné formace a mají hotovo. Tedy, mají za sebou první desetiminutovku.
Těžké začátky
Jak dlouho vlastně tady cvičí? „Právě jsme o tom hovořily, že minimálně patnáct roků,“ odpovídá jedna z cvičenek a přiznává, že nejdůležitější je najít značku. „Abychom byly správně postavené. Potom se už základní cviky naučíme.“ A dodávají, že k nim pronikly moderní technologie a učí se podle videa. „Bohužel už přišla ta doba i na nás. Ta paměť je asi kratší, než bychom chtěly,“ smějí se.
Dámy se vydýchaly, napily a znovu se za povzbuzování své starostky Adriany Šarudiové řadí u zdi pod okny tělocvičny. Odtud znovu startují celou choreografii.
Čtěte také
Necvičí jen tak, ale mají míče obalené v šálu. „Nebylo to jednoduché, začátky byly velmi těžké, protože jsme nacvičovaly každá, s tím, co jsme měly. Namísto těchto bílých šálů, které už teď máme připravené do Prahy, jsme použily jedna záclonu, druhá podšívku, třetí, co měla, takže i podávání do rukou bylo na začátku velmi směšné,“ popisuje Adriana Šarudiová.
Obratně se mezi velkou převahou žen pohybuje jeden muž, manžel Adriany Šarudiové Dušan. „Když se moje manželka dala k sokolkám, přemlouvala i mě. Tím, že to byl ženský kolektiv, nechtěl jsem do toho jít. Ale minulý rok před Amsterodamem jim vypadla nějaká kočka, tak jsem ji šel zastoupit a už jsem tu zůstal. Baby mě přijaly mezi sebe a od té doby jsem s nimi,“ směje se. „Tady na Slovensku jsme v podstatě jen čtyři chlapi, kteří cvičí se ženami,“ vypráví Dušan.
Vystoupení 270 sokolských cvičenců
Věkový rozptyl této skupiny Slovenek začíná na 17 letech a končí na 75. Matadorkám dala impuls k tomu se pravidelně takto hýbat v roce 2009 Edita Klanduchová, která je stále hrdou sokolkou.
Čtěte také
„I žačky jsem měla a ženy, protože ženy měly velkou chuť. Ze začátku nás bylo patnáct, to jsme cvičily v Trenčíně. Stále se držíme, cvičíme a počet roste. Teď nás je dvacet sedm. U vás v Čechách cvičí každá dědina, město,“ říká uznale Edina Klanduchová.
I kvůli tomu se tato skupina do Prahy tak těší. Je ale jen jedním malým kouskem ve velké sokolské skládačce Slováků. Na námět Emilie Fialové totiž bude na všesokolském sledu vystupovat synchronizovaně v jeden moment 270 slovenských cvičenců.
Související
-
Věřím, že nové vedení pojme Sokol moderně a převede ho do 21. století, říká starosta TJ Lhotka
Sokolové si dnes volí nové vedení. Po březnové rezignaci Hany Moučkové na funkci starostky se o místo hlásí jediný kandidát Martin Chlumský. Dokáže obnovit důvěru v Sokol?
-
Proti nacistům a pod vládou komunistů. Sokol slaví 160. narozeniny
V seriálu si připomínáme vznik Sokola, zásluhy sokolů na založení Československa, jejich účast v protinacistickém odboji i současné působení České obce sokolské.
-
Domov je tam, kde jste mezi svými. Australští krajané si kus své vlasti uchovávají díky Sokolu
Víte, kde najdete nejvzdálenější Sokol? Je to v australském Sydney. V 50. letech ho tam založili českoslovenští imigranti a díky nadšení mladých krajanů funguje dodnes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.