Fenomén Marta. Hudební legenda a statečná žena slaví 80

Marta Kubišová slaví 80. narozeniny. „Je dobrosrdečná a nebere se moc vážně,“ říkají Aneta Langerová a Petr Malásek

Od Českého rozhlasu dostane Marta Kubišová dárek v podobě Koncertu pro Martu, který se bude konat 3. 11. v pražské Lucerně a v přímém přenosu ho odvysílá Dvojka. Oslavenkyni zazpívá řada interpretů, mezi nimi Aneta Langerová. Zpěváky doprovodí Petr Malásek se svou skupinou. Jak se oba s Martou Kubišovou poznali? A co jí přejí k narozeninám? Poslechněte si rozhovor.

Jaké to je, zpívat písně Marty Kubišové?

AL: Je to velmi milá zkušenost. Těším se na ni, ale zároveň mám před písněmi respekt, protože cítím respekt k Martě. Budu si na tom dávat záležet.

Čtěte také

Marta je mi velmi blízká, je to můj celoživotní vzor. Jako hudební ikona i jako člověk. Jsem velmi ráda, že jsem se v ní nezklamala, když jsem ji poznala. Naopak mě překvapila mnohými dalšími přednostmi, které má.

Jaké bylo vaše první setkání s Martou Kubišovou?

AL: Mám pocit, že proběhlo kdysi dávno v rámci Koncertu pro Světlušku, kdy jsme společně s nevidomými zpívali Ring-o-ding, což byl velký zážitek, kdy lidé během písně výskali a zpívali s námi. Bylo nádherné mít tam Martu, protože do takové projektu se přesně hodí – ta dobrosrdečnost a laskavost, kterou má velmi přirozenou.

Interprety bude v Lucerně doprovázet Petr Malásek se svou skupinou. Petře, ty Martu už nějaký čas doprovázíš. Jaká bývá před vystoupením? Mívá trému?

PM: Marta je bytostně klidný a pozitivní člověk. Má tu výhodu, že se nebere moc vážně. Je s ní legrace a koncerty bere myslím jako takovou součást života, která je pro ni stejně samozřejmá jako že jde vyvenčit psa. Je to perfektní.

Jak dlouho spolu žijete muzikantské životy?

PM: Úplně přesně nevím. Poprvé jsme se potkali v raných devadesátých letech, kdy jsem byl členem kapely, která natáčela její desku Songy a nálady. Pro mě je ta deska úplně fantastická, ale je trošku pozapomenutá. To jsou ostatně všechny počiny z téhle doby, řešily se úplně jiné věci – bylo těsně po revoluci.

Pak jsme se chvíli neviděli a ona mě oslovila, jestli bych nezaskočil za Rudlu Rokla na jejím recitálu v Ungeltu. Rudla se tam bohužel nevrátil a já jsem jí tak nějak zbyl. Myslím, že už je to kolem dvaceti let, co spolu takhle jezdíme a hrajeme.

Kdo všechno ve čtvrtek vystoupí?

PM: Bude to celá plejáda a špička naší popové scény. Vojtěch Dyk, Aneta Langerová, Jana Kirscher, Václav Neckář, Kateřina Marie Tichá, skupina Jelen, která má zvláštní a velmi hezké úpravy Martiných písniček a budou tam dvě protagonistky z představení Marta, které se odehrává na pražské Kampě – Hana Holišová a Berenika Kohoutová. A celé to provází Václav Kopta.

Koncert pro Martu exkluzivně živě na Dvojce

Koncert je vyprodán, živě ho bude přenášet Český rozhlas Dvojka. Co byste popřáli Martě Kubišové k narozeninám?

PM: Všechno nejlepší. Hlavně hodně zdraví – zdraví je nejdůležitější. Ať si každý říká co chce. A ať je tady s námi ještě dlouho, protože s takovými lidmi jako je ona je ten svět hezčí.

AL: Já bych ráda Martu pozdravila a moc ráda jí popřeju i osobně. Ráda bych, aby jí bylo co nejlépe jak může být. Ať si odpočívá, užívá klidu a všech zvířat, které má tak moc ráda.

Aneto, co zazpíváte ve čtvrtek na koncertě?

AL: Nerada bych úplně prozrazovala, protože věřím, že svým výběrem překvapím a bude to zase trochu jiné. Ale jednu vám určitě prozradím – je to píseň Proudy, kterou jsem kdysi dávno jako malá zpívala na prknech Kulturního zařízení v Říčanech.

Vyprodaný koncert z pražské Lucerny bude možné v přímém přenosu poslouchat na stanici Český rozhlas Dvojka

autoři: Petr Král , agf
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.