Fašista, lokaj Anglosasů, zrádce. Učitelé v Rusku se snaží převychovat mladé opozičníky

19. květen 2017
Rusko demonstrace Moskva

Když Sergej Čajkovskij přišel do třídy, očekával obvyklou hodinu dějepisu. Ale jeho profesor se místo toho rozhodl udělat školení proti „extremismu", aby pranýřoval názory mladého opozičníka. „Fašista, lokaj Anglosasů a zrádce," nešetřil profesor výrazy ze slovníku komunistické strany, když se dozvěděl, že se jeho osmnáctiletý student zúčastnil demonstrace proti korupci, kterou uspořádali stoupenci Alexeje Navalného, hlavního odpůrce Kremlu.

„Před celou třídou prohlásil, že nese odpovědnost za to, aby se moji spolužáci nestali takovými, jako jsem já. Nebylo to etické. Chtěl mě ponížit a zastrašit," říká Sergej, který svůj spor s profesorem natočil na video a umístnil na sociální sítě.

Student si stěžoval ředitelce školy. Ta na dotaz místní televize prohlásila, že šlo pouze o „hysterii jednoho profesora".

Nicméně takový případ není ojedinělý. Mnohé střední a vysoké školy uspořádaly povinná školení po demonstracích z 26. března, jichž se zúčastnily desetitisíce Rusů po celé zemi. Asi tisícovka demonstrantů byla zadržena, především v Moskvě.

Tyto demonstrace se vyznačovaly tím, že do ulic vyšli studenti středních a vysokých škol narození na počátku století, kdy Vladimir Putin nastoupil k moci.

„Jsem opravdu šťastný, že se v této zemi zrodila generace, která nemá strach," komentoval to čtyřicetiletý Alexej Navalnyj, ruský právník a politický opoziční aktivista, který hodlá v prezidentských volbách příští rok kandidovat proti Putinovi.

Jaký je váš postoj k extrémismu?

Ve městě Samara na jihozápadě Ruska bylo přes tři tisíce studentů donuceno zúčastnit se dlouhé konference proti „extremismu", kde jim bylo vysvětleno, že by se demonstrace mohly změnit v „ozbrojené hnutí", uvádí jeden student, který si nepřál zveřejnit své jméno. Aby bylo možno bojovat proti extremismu, je třeba podpořit Nikolaje Merkučkina, guvernéra regionu, kterého Navalnyj obvinil z korupce, prohlásil podle studenta jeden z přednášejících.

Na jiné schůzi v Samaře kázali studentům čtyři popové o nebezpečí „revolučního hnutí" a připomínali „zhroucení" země vyvolané revolucí z roku 1917.

V Petrohradě se zase studenti Polytechnické univerzity museli zúčastnit výchovného školení a pak vyplnit dotazník týkající se extremismu, v němž byly otázky typu: Jste připraven pomáhat pořádkovým silám? Jaký je váš postoj k extremismu? Myslíte, že média extremismus podporují?

Studenti ve městě Vladimir tři hodiny cesty z Moskvy museli povinně zhlédnout film, který přirovnával Navalného k Hitlerovi.

Alexej Navalnyj zkoušel prolomit ruskou lhostejnost, když přišel s řadou informací o korupci v nejvyšších mocenských strukturách

Podle profesora dějepisu z Dzeržinsku Andreje Rudého studenti v posledním roce více diskutují a stále více mluví o politice, což nahání vládě strach. „Bylo by třeba na národní či regionální úrovni vydat direktivu, která by studenty zklidnila," říká profesor a připomíná, že po demonstracích z 26. března se koná čím dál tím více konferencí a školení proti „extremismu".

Extremismus je v zákonu z roku 2007 definován velmi mlhavě a provinilec podle něho může být odsouzen až k osmi letům vězení. Úřady zákon často používají k tomu, aby blokovaly internetové stránky, zatýkaly sympatizanty Islámského státu nebo zadržovaly odpůrce režimu.

Na jihu Ruska ve městě Volžskij prohlásila profesorka střední školy, že se bude diskutovat o stabilitě ruského politického systému. „Začal jsem mluvit o Navalném a profesorka byla nervózní. Celou hodinu nám přednášela o morálce a hodně jsme se při tom nudili," říká třináctiletý Nikolaj.

„Nemají právo nás převychovávat. Myslím, že to dělají proto, že mají strach. Vědí, že jednou půjdeme volit," prohlašuje.

Spustit audio
autor: ČTK
  • Reportáž