Fanoušci sice nepojedou do Varů, ale my se budeme snažit dostat k nim, slibuje Kryštof Mucha

Letošní filmový festival v Karlových Varech se konat nebude. Zhruba týdenní akce se obvykle připravuje deset měsíců, nyní se počítají náklady. „Ministr kultury potvrdil, že je zájem pomoci akcím typu karlovarský filmový festival, u partnerů jsme se setkali v 99 procentech s velkým pochopením,“ vysvětluje výkonný ředitel Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Kryštof Mucha.

Karlovarský festival má řádově deset lidí, kteří pracují na plný úvazek, postupem času se ale od dubna nabírají další.

Čtěte také

„Bohužel jsme se museli se spoustou lidí rozloučit, aniž by pořádně nastoupili, bohužel my i celá situace jsme jim zkomplikovali život – musí si připravit svůj rok, aby pro Vary pracovali tři, čtyři měsíce,“ přibližuje problémy, které zrušení festivalu provází.

O přesných formách podpory státu se stále diskutuje, podle Muchy by ale mělo jít o poměrovou část za to, co festival utratil z peněz, které ministerstvo kultury poskytlo.

Festival nikdy nezanikne

O zachování kontinuity festivalu ale podle Muchy nelze pochybovat a celá situace by neměla nic rozhodit.  

„Lidé nebudou moci přijet do Karlových Varů, ale naopak my s Varama můžeme přijet za nimi,“ nastiňuje Mucha projekt Vary ve vašem kině, který by měl diváků ukázat na 18 filmů. Diskutuje se také o myšlence výběrů filmů, které by se mohly pustit online, jsou i další pracovní plány na různé aktivity.

Přestává ale doba přát velkým masovým akcím jako je karlovarský festival? „Doufám, že ne, tohle je náš život. Věřím tomu, že potřeba lidí se scházet a prožívat příběhy společně v kinech bude tak velká, že to nikdy nezanikne,“ míní.

We Are One: Global Film Festival

Další z projektů, který by podle Muchy mohl mít obrovský potenciál do budoucna, je We Are One: Global Film Festival. Do projektu, jehož iniciátory jsou Robert de Niro, Jane Rosenthal a kanál You Tube, se zapojil i karlovarský festival.

Hlavní myšlenkou je, že každý festival přinese do projektu určitý časový objem, který vyplní filmy, rozhovory s lidmi z festivalu a podobně. „Každý festival by měl reprezentovat místo a region, ve kterém se pohybuje,“ přibližuje Mucha.

autoři: Vladimír Kroc , prh
Spustit audio

Související