Exupéryho životopis ve Francii vychází s českými ilustracemi Petra Síse

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kniha Antoina de Saint-Exupéryho patří ve Francii k národním pokladům

Co mají společného Malý princ a český výtvarník Petr Sís? V těchto dnech je to francouzská metropole – konkrétně pařížská čtvrť Saint Germain des Pres. A kromě toho i knížka Pilot a Malý princ, která je věnovaná životu francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho.

Saint Germain des Pres má pořád ještě zvuk. Pravda, tradiční noční kluby už nahradily banky či obchody s luxusním zbožím, ale pořád tu najdete dost knihkupectví, kaváren a nakladatelství, které dodávají čtvrti intelektuální nádech, o jaký se pokoušeli svého času Jean Paul Sartre a Simone Beauvoirová.

Na ulici St. Peres, kde můžete potkat i Belmonda, sídlí nakladatelství Grasset. To právě v těchto dnech vydalo pozoruhodnou životopisnou knížkou autora Malého prince Antoina de Saint Exupéryho. Když se podíváte na ilustrace, okamžitě zbystříte – to je přece Petr Sís!

Čtěte také

„Francouzské publikum zná dobře ilustrace Petra Síse, které jsou vždy spojeny s cestovateli nebo různými dobrodruhy, s lidmi, kteří posouvají zdi. Není proto divu, že si tento ilustrátor vybral život Saint Exupéryho, s nímž má filozoficky hodně společného – určitě, co se poetiky či vidění světa týče,“ říká Valéria Vangelovová, která má v nakladatelství na starosti ediční plán.

Poezie a krásné barvy

Z jednoho bodu českého trojúhelníku směřuji do bodu druhého – tím je České centrum. Ilustrace z knihy jsou zde k vidění na samostatné výstavě.

Poetické ilustrace zdobí vitrínu knihkupectví Le Hune

Po rue Bonaparte mířím ke Dvěma magotům a půvabnému kostelíku, hlavnímu opěrnému bodu celé čtvrti. Hned vedle jednoho z nejstarších kostelů v Paříži naleznete prestižní knihkupectví Le Hune, překvapí vás, že tady o nás vědí.

„Už jsme tady měli vitrínu k Bohumilu Hrabalovi i Květě Pacovské, teď tedy máme další k Petru Sísovi. Moc se mi líbí jeho ilustrace a kresby, poezie a krásné barvy,“ vysvětluje mi Catherine Martinezová.

Povídáme si o tom, že pro ilustrátory zřejmě neexistuje větší pocta než se podílet na knížkách autorů považovaných ve své zemi za národní poklad – tím příkladem je Malý princ a Saint Exupéry. Ale podobného úspěch dosáhl i Adolf Born se svými Mušketýry.

Na českých pultech až v září

S paní Martinezovou vycházíme z knihkupectví. Jsem hned vedle u slavného kostela a jen pár metrů od známé kavárny U Dvou magotů. Kráčíme k vitríně, kde jsou knížky a ilustrace Petra Síse. Je to určitě velká reklama pro něj, ale i pro naši zemi.

Čtěte také

„Tak tady vidíte několik knížek, ne všechny, ale je jich tu určitě většina. Tady je mapa s letadlem v místech, kde se pravděpodobně zřítil do moře. Zajímavá je i tato letecká kukla, nemohu vám potvrdit, že patřila opravdu jemu, ale je stoprocentně z té doby,“ popisuje Cahterine Martinezová.

Na knížku Pilot a Malý princ v českém vydání si budete muset počkat až na konec září.

autor: jšm
Spustit audio