Exšéf protikorupční policie podal žalobu na Bradáčovou. Chce i odškodné

Omluvu a odškodné 200 tisíc korun žádá po nejvyšší státní zástupkyni Lence Bradáčové bývalý ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec. Bradáčová v březnu 2013 prohlásila, že ji chce Martinec zničit a vyrábí na ni kauzu. Exšéf protikorupčního útvaru to odmítá. Žalobou se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 2.

„Během dnešního odpoledne jsme obdrželi žalobu od právního zástupce pana Martince o přiměřené zadostiučinění a náhradu nemajetkové újmy proti žalované paní doktorce Bradáčové. Žaloba dostane přidělenou spisovou značku a obvodní soud bude standardně postupovat jako při každé civilní žalobě,“ potvrdila mluvčí soudu Marcela Pröllerová.

Kvůli sporu nakonec Tomáš Martinec ve funkci šéfa protikorupční policie skončil. Vylučuje ale, že by na Bradáčovou připravoval kompromitující materiály. Pražská vrchní státní zástupkyně odmítá spor opakovaně komentovat.

Martinec se před dvěma lety s Bradáčovou sešel a sdělil jí, že její manžel, se kterým už ale žalobkyně v té době nežila, figuruje v jedné z kauz. Podle pozdějších závěrů kontroly Policejního prezidia se tím Martinec nedopustil trestného činu ani přestupku, postupoval však nestandardně. Protože vyzradil informace z trestního spisu, byl mu na dva měsíce snížen plat o desetinu.

Bradáčová později v rozhovoru pro rádio Frekvence 1 řekla, že na ni protikorupční policie vyrábí kauzu. Moderátor se jí tehdy mimo jiné zeptal na údajnou podjatost vrchního státního zastupitelství ohledně šetření IT zakázky, které se údajně týkalo manžela Bradáčové.

Martinec: Cílem byla mediální likvidace

„Já jenom ještě k tomu, jak jste se ptal na tu podjatost. Je to vyrobené na mě. Děkuji, že jste se chytil,“ řekla podle žaloby po ukončení oficiální části rozhovoru, ale v době, kdy záznamové zařízení stále nahrávalo. Na doplňující dotaz novináře dodala „z ÚOKFK (protikorupční policie)“.

Někdejší šéf protikorupčního útvaru Martinec tvrdí, že Bradáčová porušila jeho osobnostní práva, využila svého vlivu a odstartovala proti němu mediální kampaň.

„Tento výrok, navozující existenci policejního spiknutí vedeného žalobcem, se v žádném případě nezakládá na pravdě a ve svých důsledcích měl jediný cíl, to jest mediální a profesně personální likvidaci žalobce,“ stojí v žalobě.

Martinec chce, aby Bradáčová zaslala svou omluvu do všech médií, která o údajném konstruování kauzy informovala.

„Vyhrotila ostrou a nepodloženou kritiku ÚOKFK, která ovšem postačovala k vytvoření silného a jednostranného mediálního tlaku zaměřeného proti žalobci, a to i jako viníkovi údajně neutěšeného stavu zmíněného útvaru,“ uvádí dále žaloba.

Tehdejší policejní funkcionáři poté na Martince údajně začali vyvíjet tlak, který vyústil v jeho rezignaci. To, že Martinec žádné kompromitující materiály nepřipravoval, prý mají dokázat svědci. „Navrhneme výslech svědka Xavera, to jest toho novináře, který při tom byl,“ říká Martincův právník Jiří Vyvadil.

Spustit audio
autoři: Petra Hosenseidlová , vok | zdroj: ČTK