Exministr Staněk o odvolání dozorčí komise Rady ČT: Vedení si zvyklo, že je nekritizovatelné

20. listopad 2020

Poté, co Rada České televize odvolala svou dozorčí komisi, rezignovali její předseda i místopředseda. Ředitel ČT Petr Dvořák tvrdí, že rada hledá místo řešení jen záminky k ostřelování veřejnoprávní televize. „Právní analýza jasně říká, že odvolání dozorčí komise nebylo v souladu se zákonem. V tomto duchu Senát přijal usnesení, které vyzývá sněmovnu, aby situaci napravila,“ vysvětluje reakcí horní komory v Pro a proti senátor David Smoljak (STAN).

Poslanec ČSSD Antonín Staněk je ale přesvědčen, že postup Rady České televize při odvolání vlastního poradního orgánu byl v souladu s platnými zákony.

Čtěte také

A připomíná, že kritika komise zaznívala dlouho před jejím odvoláním. „Pokud se rozhodla rada takto postupovat, oslabuje jen sama sebe, protože ztrácí svůj poradní orgán. Ale pokud tento pracuje, jak pracuje, tak by ho každý normální člověk odvolal.“

Senátor Smoljak ale upozorňuje, že odvolat kontrolní orgán, který jediný má přístup do účetnictví v předvečer schvalování rozpočtu ČT, nedává žádný smysl. „A i když jste nespokojen s prací nějakého orgánu, nemůžete ho jen tak odvolat nezákonným postupem.“

Současné složení rady, byť je kritizováno, tak víc odpovídá složení koncesionářů, české populace i sněmovny.
Antonín Staněk (ČSSD)

„Vše začalo volbou nových členů rady,“ tvrdí Smoljak. „Podle uniklých e-mailů víme, že hlavním kritériem pro zvolení byl pozitivní vztah k hnutí ANO a negativní vztah k řediteli ČT. Jde o výraz nevole držitelů moci, kteří vyjadřují nespokojenost, že televize dělá kritickou publicistiku. Proto vyžadují zásadní změnu.“

Poslanec odmítá, že je veřejnoprávní televize pod tlakem. „O žádné ohrožení nezávislosti a a svobody České televize nejde. Ale její vedení si zvyklo, že je nekritizovatelné. Používalo dozorčí komisi, aby předkládala radě materiály a ta byla jen kývačem. Teď jsou v radě lidé, kteří rozumí ekonomice a vidí, jak se ČT chová, a najednou tu je problém.“

„Současné složení rady, byť je kritizováno, tak víc odpovídá složení koncesionářů, české populace i sněmovny. Ptejme se, jestli právě jakékoliv útoky tímto směrem nejsou nedemokratické,“ navrhuje Staněk.

Ukazuje se, že ČT má velkou podporu veřejnosti a radikální útoky nenacházejí podporu. Tak se kritika soustředí na jednotlivé lidi a pořady.
David Smoljak (STAN)

Podle Smoljaka radním nepřísluší kritika jednotlivých pořadů ČT, ale přesně to dělají. „Dříve odpůrci říkali, že je veřejnoprávní televize zbytečná a je třeba ji vyhodit do povětří. Ukazuje se ale, že má velkou podporu veřejnosti a radikální útoky nenacházejí podporu, tak se kritika soustředí na jednotlivé lidi a pořady.“

Čtěte také

Poslanec zpochybňuje nezávislost redaktorů. „Nelze jim důvěřovat, pokud nejsou objektivní. Proč stále odmítají dotazy podle zákona číslo 106, kolik berou vrcholní manažeři a hlavně redaktoři? Proč také nemáme informace o tom, kolik je vedeno žalob na Českou televizi?“ žádá odpovědi nejen Antonín Staněk (ČSSD).

„Pokud vím, tak jsou platy vedoucích pracovníků na stránkách České televize zveřejněny. A výtka, že rada nemůže zastupovat jen zájmy opozice je úsměvná, protože dovolbu posledních tří členů oslavoval Tomio Okamura (SPD) jako tři trefy do černého,“ konstatuje senátor David Smoljak (STAN).

Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové, dozvíte se další podrobnosti.

Spustit audio

Související