Evropská unie je ve válce s terorismem, zaznělo ve Speciálu Radiožurnálu o útocích v Bruselu

Více než 30 lidí zemřelo a na 200 lidí bylo zraněno během ranních útoků v Bruselu na letišti Zaventem a ve stanici metra Maelbeek. Chaos a šok – tak vypadá situace přímo na místě, několik hodin po útocích.

„Obrovský chaos v dopravě, metro bylo zastaveno, vlaky nejezdí,“ přibližuje redaktor Jan Šmíd dění v Bruselu. Vlakové spojení mezi Paříží a Bruselem bylo zastaveno a do Belgie je tak možné se dostat pouze autem. „Belgičané nečekali, že se něco takového může stát. Říkají, že budou mít strach jezdit metrem a že nevědí, jak dál,“ dodává Jan Šmíd.

Ministr vnitra z ČSSD Milan Chovanec připomíná, že teroristé znají prostředí a umějí se dobře skrývat. „I útoky v Paříži se připravovaly v Bruselu,“ zdůrazňuje. Současně však uklidňuje veřejnost: „Nemáme informaci, že by Česku hrozil teroristický útok. První stupeň ohrožení terorismem je stupeň bdělosti, jde o stejná opatření jako po útocích v Paříži,“ informuje.

V Belgii selhaly bezpečnostní složky, upozorňuje odborník

Důvody, které vedly k útokům na Brusel, uvádějí hosté Dvaceti minut Radiožurnálu různé. Podle bezpečnostního experta Tomáše Pojara selhaly bezpečnostní složky a například bruselské letiště nebylo hlídané. „Nejde o nic fatálního. Bezpečnost není nikdy 100%, ale je třeba se poučit a investovat do ní,“ tvrdí v rozhovoru s moderátorkou Helenou Šulcovou.

Čtěte také

I podle europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila podcenila Belgie možnou hrozbu. „Říkat, že Belgie selhala, není fér, ale selhala v minulých letech,“ myslí si. Belgie podle něj podcenila nejen současný stav, ale i příchod lidí ze třetích zemí.

Jen výdaji na represivní složky se nic nevyřeší, myslí si komentátor

„Případ Belgie a Francie ukazuje, že nemalá část imigrantů se neintegrovala. Většinou ti lidé vykonávali hůře placené práce, jejich děti vnímaly, že jsou druhořadými občany. A tak v nich vznikl vzdor vůči majoritní evropské společnosti,“ domnívá se a připomíná: „Evropská unie je ve válce s terorismem. Útok na Brusel je útokem na Evropskou unii.“

Teroristické útoky v Bruselu

Komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák ovšem připomíná, že jen vyššími výdaji na represivní složky se nic nevyřeší. „Problém začíná u azylových zákonů, sociálních dávek, integrace a u výchovy v rodinách,“ uvažuje. „Většina muslimů dodržuje zákony státu, v němž žije,“ dodává.

Bruselským letištěm otřásly dva výbuchy
autoři: heš , šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...