Evropská léková agentura prověřuje účinnost vakcíny Moderna u dětí

23. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Připravování vakcíny Johnson & Johnson

Pro děti starší 12 let by mohli být v Evropské unii nově dostupné dvě vakcíny proti koronaviru. Kromě očkovací látky firem Pfizer a BioNTech i preparát americké společnosti Moderna. Rozhodovat o tom bude Evropská léková agentura.

Americká společnosti Moderna už na konci května uveřejnila závěry ze svých klinických studií, do kterých bylo zapojeno přes 3 700 dětí od 12 do 17 let. A podle těchto dat nebrání z odborného hlediska nic tomu, aby její vakcínu dostávaly i děti.

Čtěte také

„Z klinických studií společnosti Moderna víme, že ta očkovací látka je pro děti od 12 let bezpečná, víme, že je vysoce účinná, z pohledu odborného nic nebrání, aby se používala,“ říká pediatr Daniel Dražan z České vakcinologické společnosti.

Evropská léková agentura prověřuje účinnost a bezpečnost vakcíny Spikevax, jak se očkovací látka firmy Moderna jmenuje, od začátku června. Na dnešek je svoláno mimořádné jednání Výboru pro humánní léčivé přípravky a očekává se finální rozhodnutí.

Mají děti o očkování zájem? 

Děti mohou dostávat zatím pouze vakcíny firmy Pfizer/BioNtec. Očkování dětí od 12 let ministerstvo zdravotnictví spustilo na začátku července ve vybraných centrech, kde musí být přítomný pediatr.

Dosud o očkování projevilo zájem 88 tisíc dětí ve věku od 12 do 15 let, respektive takový je počet registrací od některého z jejich rodičů, který musí dát s očkováním informovaný souhlas. Znamená to, že vakcínu dostal nebo teprve dostane každý pátý v této věkové kategorii.

Spustit audio

Související