Evoluce je rychlejší, než jsme mysleli. V londýnském metru se vyvinul zvláštní poddruh komára
Londýnské metro je nejstarší podzemní dráhou na světě. První trasa byla uvedena do provozu už v roce 1863, a tak není divu, že podzemí ukrývá mnohá tajemství. Přesto, zjištění, ke kterému dospěli vědci z londýnské univerzity, zní jako námět pro béčkový horor. Potvrdili totiž, že v tunelech metra se vyvinul nový poddruh komára.
Londýnské metro je složitý labyrint chodeb, schodišť a tunelů. Jen ty jsou dlouhé přes 400 kilometrů. Podzemní svět žije svým vlastním životem už 150 let, a to doslova.
Mezi stálé obyvatele londýnského podzemí patří i komáři písklaví, latinsky Culex pipiens.
Čtěte také
„Známe řadu příkladů, kdy se živočichové v jeskyni adaptovali. Najdeme tam ryby, které jsou velmi světlé a skoro slepé – oči takřka nepoužívají. A to se stalo i s komáry,“ říká profesor Richard Nichols z Univerzity královny Mary v Londýně.
Nepříjemní společníci
Filmový týdeník z roku 1941 zachytil Londýňany, kteří našli úkryt před německými bombami v prostorách metra. Nemluví ale už o tom, že na nedobrovolné obyvatele podzemí tam čekali nepříjemní společníci – komáři.
„Vždy jsme věděli, že tam jsou. Během bombardování Londýna se ukrývaly tisíce lidí právě v metru. Stěžovali si, že je bodají celá mračna komárů,“ vypráví Richard nnichols. „To bylo velmi zvláštní, protože tento druh komárů nebodá savce, tedy ani člověka, jen ptáky.“
Čtěte také
Vědci z londýnské univerzity si na obtížný hmyz nedávno posvítili a došli k překvapivému závěru: komáři žijící pod zemí nejen změnili své stravovací návyky a přešli z ptáků na savce, ale od svých pozemských druhů se dokonce liší i geneticky!
Zázrak genetiky
„Provedli jsme jednoduché genetické testy a porovnali komáry z metra s komáry stejného druhu žijícími na povrchu. A zjistili jsme, že jsou mezi nimi genetické odchylky,“ konstatuje profesor Nichols.
Vědci ovšem objevili ještě něco, co vůbec nečekali, a sice genetické odchylky komárů mezi jednotlivými trasami metra, konkrétně mezi linkou Piccadilly a Bakerloo.
Změn v životním cyklu komárů žijících v metru zaznamenali experti celou řadu. Na rozdíl od svých druhů na povrchu například vůbec nezimují.
Komáří polévka
Komáři larvy se na povrchu živí planktonem a organickou hmotou rozpuštěnou ve vodě. Čím se ale živí v loužích londýnského podzemí?Čtěte také
„Ve vodě, která prosakuje londýnským podzemím, musí být něco výživného. Vlastně si ani nechci moc představovat, co to je,“ směje se profesor Nichols.
„V tunelech londýnského metra musí být mimo jiné i stovky kilogramů lidské kůže. Denně tudy projdou tři miliony lidí. Každý se škrábe a padají z něj úlomky kůže. To zřejmě stačí komářím larvám k obživě.“
V Darwinových stopách
Původně se do londýnského podzemí nastěhovali pozemští komáři jediného druhu. Komáři z podzemní dráhy se ale adaptovali na nové podmínky a jejich vývoj se musel odehrát velmi rychle – londýnské metro je staré „jen“ 150 let.
„Zcela jistě je to evoluce. Darwin předpokládal, že tento proces trvá věky. Jak ale ukazuje i příklad komárů, někdy se může odehrát docela rychle,“ uzavírá profesor genetiky Richard Nichols.
Kdyby vás někdy v londýnském metru bodal komár, nezabíjejte ho. Představuje vzácný důkaz toho, že evoluce stále pokračuje.
Související
-
Velkolepý dopravní projekt roste Londýňanům přímo pod nosem....
Mnohamiliardový projekt dopravní infrastruktury, který dodržuje rozpočet a nemá zpoždění. Světe div se, nejde o žádné sci-fi. Železnice Crossrail má přesně tyto par...
-
Boj s komáry z vrtulníku aneb Když krvežíznivý hmyz bojuje i...
S jarním oteplením berou ženy i muži v Litovelském Pomoraví na záda postřikovač a vyrážejí do lesa. Startuje letošní boj s komáry. Vývojová stádia obtížného hmyzu u...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Sněmovna nejspíše nestihne projednat zálohování PET lahví a plechovek. Proti je opozice i část koalice
-
Zeminu s benzenem u Hustopečí měli těžit už před týdny, dosud to nikdo neudělal, kritizuje expert
-
Náklady na válku s Ruskem jsou enormní. Skládáme se i z vlastních platů, říká Češka bojující na Ukrajině
-
Exposlanec Feri podal ústavní stížnost v kauze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj