Eva Zamrazilová nesouhlasí s bankovní daní: Ve výsledku vše zaplatí klient, dostane nižší úroky na vkladech

16. únor 2017
Eva Zamrazilová

Banky v České republice podle českého premiéra Bohuslava Sobotky vydělávají více než v jiných zemích, své zisky ale posílají zahraničním vlastníkům. Sociální demokracie tak přichází s návrhem ČSSD na zavedení speciální bankovní daně. Tento návrh má řadu odpůrců, mezi ně se řadí například hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

„Zavedení bankovní daně postrádá logiku,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu s tím, že jako každé opatření má své přínosy i své náklady. V té souvislosti připomíná zkušenosti se zavedením bankovních daní před několika lety v některých zemích EU.

Čtěte také

„Když se podíváte na studie, tak negativa jasně převažují nad přínosy,“ upozorňuje s tím, že zkušenosti poukazují na to, že ve výsledku vše zaplatí klient, který dostane ještě nižší úroky na svých vkladech, hrozí omezení úvěrování a zvyšování úroků z úvěrů a zvyšování poplatků.

„Ve finále možná státní rozpočet získá něco navíc, ale národohospodářské škody, které to napáchá, budou ještě větší,“ varuje.


Banky od samého začátku, kdy sem vstoupily, tak v průměru svůj zisk dělí férově půl na půl, půl reinvestice zpět do firmy, půl v rámci dividend zahraničním akcionářům. EVA ZAMRAZILOVÁ

Připomíná také, že jde o zásah do daňového prostředí, které by mělo být jednoduché a transparentní, samotné úvahy o sektorové dani také dávají špatný signál o stabilitě podnikatelského prostředí, špatný signál o zemi pro investory.

Banky české ekonomice podle ní pomáhaly v nejhorších letech vývoje hospodářství tím, že nepřestaly úvěrovat ekonomiku. „V rámci Evropy vidíme, že se některé systémy nevzpamatovaly, a tady můžu spekulovat i o tom, jaký vliv mělo v Evropě na nedobrou situaci řady bankovních domů i to, že byly uvaleny bankovní daně,“ připomíná.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

Spustit audio
  • Rozhovor
  • banky
  • rozhovor
  • lidé
  • inflace
  • ekonomika