Eva Jiřičná na Experimentu Speciál: Musíme se začít omezovat, jinak tohle město zničíme
Do pražského Centra architektury a městského plánování, odkud se vysílal pondělní živý přenos Experimentu Speciál, přiletěla přímo z Londýna, kde žije a pracuje už 51 let. Co podle Evy Jiřičné brání architektonickému rozvoji Prahy? A jaké budou materiály budoucnosti?
Sen každého architekta je postavit něco ohromného, čemu budou další generace tleskat. Ale málokomu se to podaří,“ říká v úvodu rozhovoru architektka Eva Jiřičná. V Česku je podle ní mnoho pěkných domů, ale běžná architektura u nás je pořád průměrná, všechno vypadá stejně. A to třeba i nové části Prahy, které se zrovna staví.
VIDEOZÁZNAM: První večer unikátních přednášek o vizích a inovacích. Jaká je budoucnost bydlení?

Radiožurnál navštívil CAMP. V pražském Centru architektury a městského plánování jsme přivítali odborníky na téma bydlení, architektura a energetika. Pozvání přijala také architektka Eva Jiřičná. Podívejte se na videozáznam prvního Experimentu Speciál a podívejte se na online reportáž.
„Je tu mnoho schopných a nadaných architektů, ale vždycky si říkám, kam by mohli jít dál, kdyby k tomu měli podmínky. Ale dostat tady povolení na cokoli nového je skutečně utrpení,“ dodává Eva Jiřičná. Dokud se tohle nevyřeší, nebude mít podle ní u nás architektura s přesahem perspektivu.
Praha budoucnosti? Ideálně bez aut
Další věcí, kterou by se podle ní také mohla Praha učit od jiných metropolí, je zacházení s urbanistickým prostorem: „Musíme třeba něco udělat s auty. V Londýně už neprojektujeme u budov parkovací plochy, a tady jsou na každý byt dvě auta. Takhle toto město zničíme dřív, než vůbec nějaká budoucnost přijde. Musíme se začít drasticky omezovat.“
Plýtvání je symptomem naší doby nejen v jídle a jiných oblastech života, ale také ve stavebnictví. Na planetě je čím dál víc lidí a čím dál méně místa a materiálu, proto i s nimi musíme šetřit, zdůrazňuje Eva Jiřičná.
Praha má potenciál, nepotřebuje stavět na zelené louce, říká architekt Roman Koucký

Most je syntéza myšlení dané doby. I to v rozhovoru s Lucií Výbornou říká architekt, urbanista a pedagog Roman Koucký. „Most je čistá architektura, nemůžete na něm švindlovat,” vysvětluje.
„Pořád se katastrofálním způsobem množíme a budeme muset omezit to, jak žijeme. Není to jenom v tom, že budeme recyklovat, ale naprosto ve všech stránkách našeho života. A také v budovách.“
Investice do výzkumu budou nutnost
K tomu, aby architekt ušetřil materiál, ovšem musí znát principy stavební technologie a statiky, zdůrazňuje architektka. Podstatné je také znát vlastnosti a možnosti použitého materiálu. V případě skla, které okouzlilo Evu Jiřičnou, došlo během posledních čtyř desítek let k překotnému vývoji, který umožnil architektům zvolit dosud nebývalé technologické postupy.
Co se stane materiálem budoucnosti, bude i proto podle ní ale záležet na investicích do výzkumu. „Když vyhořel Notre-Dame, sešly se během okamžiku miliony na jeho obnovu. Ale kdo vám dá jakýkoli příspěvek na to, abyste mohli zkoumat materiály? Děje se to sice na některých školách, ale musíme to dělat v úplně jiném měřítku,“ uzavírá.
Co podle ní Frank Gehry podcenil při navrhování Tančícího domu? Jak se jí podařilo zachránit její vlastní slavné skleněné schodiště v Paříži? A jak se zamilovala do skla?
Poslechněte si rozhovor nebo se podívejte na záznam akce:
Související
-
Architektka Eva Jiřičná: O štěstí se má člověk rozdělit
V pondělí si moderátor Petr Král povídal s architektkou a designérkou Evou Jiřičnou. Jak vzpomíná na své začátky v Londýně, kde žije od roku 1968? Proč tvrdí, že má...
-
Každá stavba je originálem, říká nositel ceny Architekt roku Petr Hájek
Rozhovor s architektem a laureátem ceny Architekt roku Petrem Hájkem nejenom o architektuře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rakušan chce přitvrdit proti nelegální migraci. ‚Zvýšíme bezpečnost bez populismu,‘ říká
-
Americký návrh příměří je na Ukrajině brán velice skepticky. USA to vnímají jako byznys, říká historik
-
‚Dostal bych bonus, pokud propustím Moravce.‘ Šéf ČT kritizuje výzvu k jeho odvolání, rada ho prý vydírá
-
Judistka Zachová obhájila titul mistryně Evropy, soupeřku z Francie ve finále diskvalifikovali