Eva Jiřičná na Experimentu Speciál: Musíme se začít omezovat, jinak tohle město zničíme

18. červen 2019

Do pražského Centra architektury a městského plánování, odkud se vysílal pondělní živý přenos Experimentu Speciál, přiletěla přímo z Londýna, kde žije a pracuje už 51 let. Co podle Evy Jiřičné brání architektonickému rozvoji Prahy? A jaké budou materiály budoucnosti?

Sen každého architekta je postavit něco ohromného, čemu budou další generace tleskat. Ale málokomu se to podaří,“ říká v úvodu rozhovoru architektka Eva Jiřičná. V Česku je podle ní mnoho pěkných domů, ale běžná architektura u nás je pořád průměrná, všechno vypadá stejně. A to třeba i nové části Prahy, které se zrovna staví.

VIDEOZÁZNAM: První večer unikátních přednášek o vizích a inovacích. Jaká je budoucnost bydlení?

Experiment speciál: Téma využití PET lahví v architektuře. Cihly z plastu vyrábí Kateřina Nováková

Radiožurnál navštívil CAMP. V pražském Centru architektury a městského plánování jsme přivítali odborníky na téma bydlení, architektura a energetika. Pozvání přijala také architektka Eva Jiřičná. Podívejte se na videozáznam prvního Experimentu Speciál a podívejte se na online reportáž.

Je tu mnoho schopných a nadaných architektů, ale vždycky si říkám, kam by mohli jít dál, kdyby k tomu měli podmínky. Ale dostat tady povolení na cokoli nového je skutečně utrpení,“ dodává Eva Jiřičná. Dokud se tohle nevyřeší, nebude mít podle ní u nás architektura s přesahem perspektivu.

Praha budoucnosti? Ideálně bez aut

Další věcí, kterou by se podle ní také mohla Praha učit od jiných metropolí, je zacházení s urbanistickým prostorem: „Musíme třeba něco udělat s auty. V Londýně už neprojektujeme u budov parkovací plochy, a tady jsou na každý byt dvě auta. Takhle toto město zničíme dřív, než vůbec nějaká budoucnost přijde. Musíme se začít drasticky omezovat.“

Plýtvání je symptomem naší doby nejen v jídle a jiných oblastech života, ale také ve stavebnictví. Na planetě je čím dál víc lidí a čím dál méně místa a materiálu, proto i s nimi musíme šetřit, zdůrazňuje Eva Jiřičná.

Praha má potenciál, nepotřebuje stavět na zelené louce, říká architekt Roman Koucký

Roman Koucký

Most je syntéza myšlení dané doby. I to v rozhovoru s Lucií Výbornou říká architekt, urbanista a pedagog Roman Koucký. „Most je čistá architektura, nemůžete na něm švindlovat,” vysvětluje.

Pořád se katastrofálním způsobem množíme a budeme muset omezit to, jak žijeme. Není to jenom v tom, že budeme recyklovat, ale naprosto ve všech stránkách našeho života. A také v budovách.“

Investice do výzkumu budou nutnost

K tomu, aby architekt ušetřil materiál, ovšem musí znát principy stavební technologie a statiky, zdůrazňuje architektka. Podstatné je také znát vlastnosti a možnosti použitého materiálu. V případě skla, které okouzlilo Evu Jiřičnou, došlo během posledních čtyř desítek let k překotnému vývoji, který umožnil architektům zvolit dosud nebývalé technologické postupy.

Co se stane materiálem budoucnosti, bude i proto podle ní ale záležet na investicích do výzkumu. „Když vyhořel Notre-Dame, sešly se během okamžiku miliony na jeho obnovu. Ale kdo vám dá jakýkoli příspěvek na to, abyste mohli zkoumat materiály? Děje se to sice na některých školách, ale musíme to dělat v úplně jiném měřítku,“ uzavírá.

Co podle ní Frank Gehry podcenil při navrhování Tančícího domu? Jak se jí podařilo zachránit její vlastní slavné skleněné schodiště v Paříži? A jak se zamilovala do skla?

Poslechněte si rozhovor nebo se podívejte na záznam akce:

autoři: Hanka Shánělová , and | zdroj:

Související