Eurovolby se blíží. Víte, jak hlasovat, jak volit ze zahraničí nebo kdy bude jasno?

Kromě sčítání hlasů komisaři kontrolují jejich platnost. Výsledky budou známy v neděli 9. června ve 23 hodin

V Česku je první den voleb do Evropského parlamentu – Češi v nich budou hlasovat až do zítřejšího odpoledne. Radiožurnál tradičně nabídl úplně poslední předvolební debatu, kterou si můžete pustit z audiozáznamu i na Youtube. Celý týden také krok po kroku vysvětlujeme všechno, co se eurovoleb týká. V závěrečném dílu našeho seriálu proto shrnují redaktoři Vojtěch Tomášek s Lucií Pávovou, co se děje po uzavření volebních místností.

Voliči mají na hlasování čas v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Kdyby před volební místností stála fronta, nechají komisaři lidi odvolit. Až potom, co odejde poslední volič, může komise ze zapečetěné urny vyndat obálky s hlasovacími lístky.

Platnost hlasů

Čtěte také

Kromě sčítání hlasů komisaři kontrolují taky jejich platnost. Uznat nesmí třeba volně vhozené hlasovací lístky. A pokud najdou v jedné obálce lístků více, nepočítá se ani jeden – jde přitom o jednu z nejčastějších chyb.

„Kdybych tam náhodou vložil dva, nějak se mi to slepilo, tak v tu chvíli okrsková volební komise těžko rozezná, kterou stranu jste chtěli volit, takže na to pozor,“ upozorňuje ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jirovec.

Hlasy se sčítají na speciálních arších – musí odpovídat počtu odevzdaných obálek. Většina komisí kontroluje, zda počty sedí, ještě v počítačovém systému. Hlasy od celkem skoro 15 tisíc komisí pak přebírá statistický úřad.

Tam se na vyhodnocení výsledků podílí asi dva a půl tisíce lidí. V těchto volbách s tím ale spěchat nemusí. Přestože volby skončí v sobotu, výsledky se lidé dozvědí až v neděli.

Zveřejnění výsledků v neděli ve 23 hodin

„Volební výsledky nesmí být zveřejněny před uzavřením poslední volební místnosti na území Evropské unie. A to nastane v neděli 9. června v jedenáct hodin večer,“ vysvětluje místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová. Do té doby totiž můžou hlasovat Italové. Podobně jako my na to mají dva dny, což je mezi evropskými zeměmi spíš výjimka.

Celkové výsledky voleb oznámí statistici hodinu před půlnocí na tiskové konferenci, dozvíte se je i z vysílání Radiožurnálu.

Čtěte také

V případě, že byste měli podezření, že se komise při sčítání dopustila hrubé chyby, můžete se obrátit na Nejvyšší správní soud. „Ale aby to vedlo k nějakému zneplatnění voleb do Evropského parlamentu, muselo by se jednat o takové pochybení, které si ani nedokážu představit,“ říká Tomáš Jirovec z ministerstva vnitra.

Oficiální výsledky vyjdou ve sbírce zákonů zhruba v polovině června – pak začne běžet desetidenní lhůta na odeslání stížnosti.

Spustit audio