Eurovolby se blíží. Víte, jak hlasovat, jak volit ze zahraničí nebo kdy bude jasno?

Jak funguje přepočet mandátů? A kdo všechno se může ucházet o post europoslance?

V letošních volbách do Evropského parlamentu kandiduje více mladých lidí a žen, nicméně věkový průměr je podobný jako ve volbách před pěti lety. Kromě možnosti volit určitého kandidáta lze sáhnout po preferenční volbě – kroužkovat lze maximálně dva uchazeče. Úspěšní kandidáti získávají mandát na první schůzi Evropského parlamentu, která by se měla konat v červenci. 

Europoslancem se může stát svéprávný občan, kterému je nejméně 21 let. Na kandidátní listinu v Česku se dostalo 674 kandidátů. Průměrný věk u českých kandidátů je 47,6 let, což je podobné číslo jako při minulých evropských volbách před pěti lety. 

Čtěte také

Eva Krumpová, místopředsedkyně Českého statistického úřadu, uvádí, že se mírně zvýšil počet mladších kandidátů a žen. „Kandiduje 245 žen, což představuje 36,4% z celkového počtu kandidátů.“ To je nejvyšší zastoupení žen, které kdy v českých volbách do evropského parlamentu kandidovalo.

Celkem v Evropském parlamentu zasedne 720 zástupců ze všech členských států, Česko obsadí 21 křesel.

Pravidla pro získání mandátu

Aby strana získala mandát, musí překročit pětiprocentní hranici získaných hlasů. Podobně to funguje u preferenčních hlasů, kde kroužkovat lze maximálně dva kandidáty. Pokud je kandidát zakroužkovaný alespoň na pěti procentecch lístků pro stranu, za kterou kandiduje, má při přerozdělování mandátů přednost. Je-li takových kandidátů více, obdrží mandáty v pořadí podle počtu získaných přednostních hlasů.

Mandát poslance nevzniká zvolením, ale až na první schůzi Evropského parlamentu, která by měla být v červenci. V Evropském parlamentu se pak poslanci sdružují podle takzvaných frakcí, což jsou obdoby našich poslaneckých nebo senátorských klubů. Frakcí je v současné době sedm a tvoří je většinou skupiny politických stran nebo hnutí z různých států. 

Kdy volit?

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin a zavřou v deset večer, druhou možností volit je pak sobota od 8 do 14 hodin. 

Spustit audio