Euforie opadla, upadá ale i důvěra v Lukašenka, tvrdí Bělorus, který dlouhodobě žije v Česku
Jaká je v současnosti skutečná situace v Bělorusku? „Do Minsku bych teď odjet mohl. Je už ale otázkou, zda bych se mohl vrátit zpět do České republiky,“ uvažuje Stepan Vashkevich, běloruský manažer, který už několik let žije a pracuje v Česku, když popisuje situaci ve své vlasti.
V době, kdy se prezidentské volby v Bělorusku teprve blížily, by skoro nikoho v Bělorusku nenapadlo, že se proti Alexandru Lukašenkovi vzedme taková vlna odporu. „Celá kampaň byla nepředvídatelná. Ale už v den voleb jsem tušil, že k něčemu takovému dojde.“
Čtěte také
Definitivní výsledek prezidentských voleb tak bude záviset na tom, kdo prokáže větší trpělivost: zda Alexandr Lukašenko, který nedávno prohlásil, že „moc se má stále o co opřít“, nebo protestující občané.
„Zažili jsme největší protesty v dějinách Běloruska, tento týden se ale nese v duchu pádu euforie,“ přiznává Stepan Vashkevich. „Zapomnělo se na následky a ty přišly tento týden. Zároveň ale tuto neděli očekáváme největší demonstrace. V zemi je neklid a strach, lidé jsou traumatizovaní.“
Lukašenkova moc se podle něj opírá hlavně o KGB, která prý tajně kontroluje většinu úřadů. „Největší ránu Lukašenkovi nezasadily samotné volby, ale události, které se děly potom. V Minsku a dalších městech se následky dotkly i obyčejných lidí, Lukašenkových voličů. Důvěra v něj upadá.“
Jak velkou podporu nyní Alexandr Lukašenko reálně může mít? A jak dobře nebo špatně o dění v Bělorusku informují zahraniční média? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Lukašenko se spojil s Putinem, aby probral situaci v Bělorusku. Země je podle něj cílem vnější agrese
Podle Lukašenka se proti jeho zemi rozvíjí vnější agrese podle scénáře „barevné revoluce“. Aktivita těchto protestních hnutí v minulosti vedla k pádu autoritářských vlád v postsovětských státech.
-
Co pro Bělorusko znamená generální stávka, analyzuje nezávislý ruský deník Novaja Gazeta
O generální stávce v Bělorusku se rozepisuje nezávislý ruský deník Novaja Gazeta. Podle něj se v různé míře stávky účastní nejméně 18 podniků.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.