EU se připravuje na nejhorší. Navrhuje snížit spotřebu zemního plynu o 15 procent

20. červenec 2022

Evropská komise se chystá představit návrh nouzových opatření pro případ, že Rusko zcela přeruší dodávky plynu do unijních zemí. Půjde především o úspory plynu, které Evropě mohou pomoci přečkat zimu. Komise také jedná z dalšími zeměmi o dovozu plynu, problémem je ale chybějící infrastruktura. 

Každá unijní země by podle návrhu měla dobrovolně snížit svou spotřebu zemního plynu počínaje srpnem až do konce března o 15 procent a pro případ, že by to bylo nezbytné, si chce komise vyhradit právo takové snížení dokonce nařídit.

Čtěte také

Detaily chce Evropská komise nechat na jednotlivých zemích, ale doporučuje jim v průmyslu a energetice nahrazovat plyn jinými zdroji všude, kde je to možné. Byť by to znamenalo třeba návrat k uhlí. Firmy by k tomu mohly dostat kompenzace anebo úlevy z emisních limitů.

Výrazně by podle propočtu mohla pomoci i změna spotřebitelského chování – v létě omezit klimatizování a v zimě o něco méně topit.

Česko je připravené, tvrdí premiér

„Myslím si, že komise v tomto případě jde správnou cestou a že se musíme připravovat i na horší scénáře,“ říká premiér Petr Fiala z ODS, který o tvorbě opatření v posledních dnech jednal. „Je potřeba uplatňovat několik principů, které považuji za správné. Je to snaha o úspory a současně je to solidarita mezi evropskými zeměmi.“

Česko je podle premiéra schopno úspor dosáhnout i bez významných zásahů do chodu domácností nebo průmyslu.

Čím dál méně plynu

Rusko v posledních měsících setrvale snižuje své dodávky plynu do Evropy, aktuálně jsou na třetině toho, co Moskva vyvážela loni, a očekává se, že po aktuální odstávce se provoz plynovodu Nordstream už nemusí obnovit vůbec.

Čtěte také

Unijním zemím se sice daří plyn dovážet například z Ázerbajdžánu, Spojených států nebo Norska a plnit zásobníky, ale i kdyby další dodávky zůstaly na maximu, stále to není dost na překonání zimy. Z tohoto důvodu je žádoucí začít spotřebu snižovat co nejdříve.

Evropská komise v předběžném návrhu odhaduje, že by se do konce března mohlo podařit ušetřit až 45 miliard kubíků plynu, což je právě třetina někdejšího dovozu z Ruska.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...