EU se připravuje na nejhorší. Navrhuje snížit spotřebu zemního plynu o 15 procent
Evropská komise se chystá představit návrh nouzových opatření pro případ, že Rusko zcela přeruší dodávky plynu do unijních zemí. Půjde především o úspory plynu, které Evropě mohou pomoci přečkat zimu. Komise také jedná z dalšími zeměmi o dovozu plynu, problémem je ale chybějící infrastruktura.
Každá unijní země by podle návrhu měla dobrovolně snížit svou spotřebu zemního plynu počínaje srpnem až do konce března o 15 procent a pro případ, že by to bylo nezbytné, si chce komise vyhradit právo takové snížení dokonce nařídit.
Čtěte také
Detaily chce Evropská komise nechat na jednotlivých zemích, ale doporučuje jim v průmyslu a energetice nahrazovat plyn jinými zdroji všude, kde je to možné. Byť by to znamenalo třeba návrat k uhlí. Firmy by k tomu mohly dostat kompenzace anebo úlevy z emisních limitů.
Výrazně by podle propočtu mohla pomoci i změna spotřebitelského chování – v létě omezit klimatizování a v zimě o něco méně topit.
Česko je připravené, tvrdí premiér
„Myslím si, že komise v tomto případě jde správnou cestou a že se musíme připravovat i na horší scénáře,“ říká premiér Petr Fiala z ODS, který o tvorbě opatření v posledních dnech jednal. „Je potřeba uplatňovat několik principů, které považuji za správné. Je to snaha o úspory a současně je to solidarita mezi evropskými zeměmi.“
Česko je podle premiéra schopno úspor dosáhnout i bez významných zásahů do chodu domácností nebo průmyslu.
Čím dál méně plynu
Rusko v posledních měsících setrvale snižuje své dodávky plynu do Evropy, aktuálně jsou na třetině toho, co Moskva vyvážela loni, a očekává se, že po aktuální odstávce se provoz plynovodu Nordstream už nemusí obnovit vůbec.
Čtěte také
Unijním zemím se sice daří plyn dovážet například z Ázerbajdžánu, Spojených států nebo Norska a plnit zásobníky, ale i kdyby další dodávky zůstaly na maximu, stále to není dost na překonání zimy. Z tohoto důvodu je žádoucí začít spotřebu snižovat co nejdříve.
Evropská komise v předběžném návrhu odhaduje, že by se do konce března mohlo podařit ušetřit až 45 miliard kubíků plynu, což je právě třetina někdejšího dovozu z Ruska.
Související
-
Co by nastalo, kdyby došlo k uzavření plynu z Ruska? Poslechněte si, jaké kroky má stát v záloze
Rusko od 1. 4. požaduje platby za dodávky plynu pouze v rublech a eskaluje tak napětí ohledně přerušení dodávek ropy a plynu. Co nastane, pokud dojde k jejich přerušení?
-
„Pokud Rusko dodávky plynu neobnoví, museli bychom spotřebu dramaticky regulovat,“ připouští Síkela
Rusko odedneška pozastavuje přepravu plynu do Evropy plynovodem Nord Stream 1 kvůli údržbě potrubí. Co bude po plánované desetidenní odstávce?
-
Využij kapacitu zásobníku plynu, nebo o ni přijdeš. Nejde jen o Gazprom, komentuje novelu Gavor
Bude novela energetického zákona stačit, aby příští zima nepřinesla výpadky v dodávkách? Kolik plynu bychom ideálně měli mít před topnou sezónou v zásobnících?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Sněmovna nejspíše nestihne projednat zálohování PET lahví a plechovek. Proti je opozice i část koalice
-
Náklady na válku s Ruskem jsou enormní. Skládáme se i z vlastních platů, říká Češka bojující na Ukrajině
-
Exposlanec Feri podal ústavní stížnost v kauze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj
-
Danko zůstal po přeskupení sil ve slovenské vládě jako ‚kůl v plotě‘. Jeho zraněné ego už se projevilo